Yaprak Sayar'dan "Ey Güzel Kırım" performansı

Haberler
Ayyıldız Huri Kaptan
10 Mart 2021, 17:21
Ayyıldız Huri Kaptan
10 Mart 2021, 17:21

Sanatçı Yaprak Sayar, Kırım Tatar halkının vatan hasretini anlatan en tanınmış eserlerden “Ey Güzel Kırım” adlı türküyü seslendirdi. Sayar, performansıyla dinleyicilerden büyük beğeni topladı.

Ses sanatçısı Yaprak Sayar, dün Youtube kanalından Kırım Tatarlarının sürgün trajedisini ve vatan hasretini anlatan ünlü “Ey Güzel Kırım” eserini seslendirdiği videoyu paylaştı.

YAPRAK SAYAR, EY GÜZEL KIRIM’I SESLENDİRDİ

İşte sanatçının yoğun ilgi gören Ey Güzel Kırım yorumu:

YAPRAK SAYAR KİMDİR?

28 Aralık 1987’de Üsküdar’da doğan Yaprak Sayar, 2003 yılında Üsküdar Musîki Cemiyeti’ne başladı. 2003-2008 yılları arasında burada düzenlenen rutin konserlerde solist ve korist olarak yer aldı. 2004-2009 yılları arasında Serap Mutlu Akbulut yönetimindeki TRT Gençlik Korosu’nda korist ve solist olarak yer aldı.

2005 yılında tam puanla İTÜ Türk Musîkisi Devlet Konservatuvarı Ses Eğitimi Bölümü’nü kazandı ve 2010 yılında mezun oldu. 2008 yılı Aralık ayından 2013 Aralık ayına kadar HABERTURK ekranlarında her Cumartesi gecesi yayınlanan gazeteci Murat Bardakçı’nın hazırlayıp sunduğu ‘Tarihin Arka Odası’ adlı programda solist olarak yer aldı. 2008-2016 yılları arası Cemal Reşit Rey Türk Müziği Topluluğu’nda solist ve korist olarak görev yaptı. 2013-2016 yılları arası TRT Türk ekranlarında her pazar sabahı canlı olarak yayınlanan ’11 Kahvesi’ isimli programda solist olarak yer aldı.

2010 yılında Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Türk Din Musîkisi Bölümü’nde yüksek lisans programına başladı. 2011 yılından beri Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi lisans ve yüksek lisans öğrencilerinden oluşan hanımlar topluluğuna 2010-2015 yılları arasında şan ve repertuar dersleri verdi. Bahçeşehir Üniversitesi BAU Art biriminin vokal atölyesinde Klasik Türk Musıkisi repertuarı ve icra teknikleri dersi vermektedir.

2012 yılında Unesco’nun sponsorluğunda Itri yılına özel hazırlanan konser serisinin Paris’teki programında Akis Ensemble ile sahne aldı. Bahçeşehir Üniversitesi’nin Roma’da açmış olduğu Türk Kültür Merkezi açılışında solo konser verdi. Konser bir dönem engizisyon mahkemesi olarak kullanılan ‘Palazzo Della Cancelleria’ da gerçekleşti.
7 Ekim 2013’te Beyoğlu Belediyesi ve Türk Musıkisi Vakfı’nın düzenlemiş olduğu ‘Itri Klasik Türk Musikisi Ödülleri’nde ‘Yılın En İyi Klasik Türk Musıkisi Ses Sanatçısı’ olarak aday gösterildi. 4 Şubat 2014’te Washington Büyükelçiği’nde sürekli olarak düzenlenen ‘Ertegün Jazz Series ‘ kapsamındaki Coca Cola ve Bahçeşehir Üniversitesi sponsorluğundaki ‘East in Jazz Project’ in konserinde solist olarak yer aldı. İTÜ TMDK’da öğretim görevlisi olarak repertuar dersleri verdi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile anlaşmalı olarak yayınlanan ‘Çanakkale’ye’ isimli albüm çalışmasının hem sanat yönetmenliğini hem solistliğini yaptı.
Cumhurbaşkanlığı Klasik Türk Müziği Korosu’nda 2015 Mart/Haziran ayları arasında misafir sanatçı olarak görev yaptı.

2015 yılı Haziran Ayında Constantınapole Ensemble ile Kanada’nın Montreal ve Toronto olmak üzere iki ayrı şehirde konser verdi. Ayrıca Tunus, Graz, Köln, Berlin gibi şehirlerde festival kapsamındaki projelerde solistlik yaptı. 2015 yılı haziran ayında açılan TRT Stajyer Ses Sanatçısı sınavını kazanarak önce 2015 Ekim ayında TRT Ankara Radyosu’nda göreve başladı. Şu anda da TRT İstanbul Radyosu’nda görev yapmaktadır. 2018 yılında Pantene Altın Kelebek Ödülleri’nde Haziran ayında yayımlanmış olan ilk solo albümü “Caz Musıkisi” “Yılın En iyi Projesi” dalında aday gösterildi.