"Yangın" ve "protesto" Rus medyasında en sık kullanılan kelimeler arasında

09 Kasım 2019, 14:33

Rus medyasında 2019’da en yaygın kullanılan kelimeler arasında “yangın” ve “protesto” sözcükleri girdi. Radyo Svoboda’nın aktardığına göre bahsi geçen araştırmayı Puşkin adlı Rus Dili Devlet Enstitüsü yayımladı.

Kelimelerin kullanım sıklığı, önceki üç yıldaki kullanım sıklığı ile karşılaştırıldı. Rapora göre “Yangın” kelimesi beş kat daha fazla kullanıldı. Enstitü mensupları bu durumu dünyada gerçekleşen iki olay ile; Sibirya ormanlarındaki yangınlar ve Notre Dame Katedrali yangınıyla ilişkilendirdi. “Protesto” sözcüğünün popülerliği ise Moskova, Paris ve Hong Kong’ta gerçekleştirilen protesto eylemleriyle bağlantılı olarak değerlendirildi.

Bunun dışında 2019’un en yaygın kullanılan kelime ve cümleleri listesine; emeklilik reformunun başlangıcı, Kazakistan’da iktidarın değişimi, Etiyopya Havayolları’na ait Boeing 737 MAX uçağı kazası, Ukrayna’da iktidarın değişimi, Moskova’nın Şeremetyevo havaalanında SSJ 100 uçağının kaza yapması, Moskova Belediye Meclisi seçimleri ve “egemen İnternet” yasası gibi kelimeler girdi.

en sık kullanılan kelimeler
protesto
Rus medyası
Rusya
yangın
Bunlara da bakın: