Hakan Kırımlı: Kırım Tatarlarını Stalin yok edemedi, Putin de yok edemeyecek

Güncel
Ömer Kaya
16 Ocak 2020, 16:30
Ömer Kaya
16 Ocak 2020, 16:30

Türk İllerinde Bir Güleryüz projesi ile hayata geçirilen “Türk İllerinde Çocukluk Günleri” öykü kitabı ve yardım kampanyası kapsamında, “Türk Dünyasında Kültürel Hayat ve Edebiyat Paneli” düzenlendi. Yalova Çiftlikköy’de gerçekleşen panelde, Prof. Dr. Hakan Kırımlı, Prof. Dr. Ali Yakıcı, Prof. Dr. Ahmet Gülşen ve Doç. Dr. Shurubu Kayhan konuşmalarını gerçekleştirdi.

Bilkent Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hakan Kırımlı, Yalova’da düzenlenen “Türk Dünyasında Kültürel Hayat ve Edebiyat” isimli panelde, Rusya’nın Kırım’ı işgali sürecine dair dikkat çeken bir konuşma gerçekleştirdi.

Prof. Dr. Hakan Kırımlı, Kırım’ın işgali süreci boyunca Rusya’nın Kırım Tatar halkının ana vatanı Kırım’da gerçekleştirdiği insan hakları ihlalleri ve dünya kamuoyuna yönelik Kırım’daki işgali meşrulaştırma politikalarına dikkat çekti.

“DÜNYAYA KIRIM’IN TARİHTEN BU YANA RUS TOPRAĞI OLDUĞU YALANI YAYILDI”

Prof. Dr. Kırımlı’nın konuşmasından satır başları şu şekilde:

“Dünyanın başına gelen en büyük belalardan birini teşkil eden, insanlık suçlarını her Allah’ın günü işleyen Putin Rusya’sı, 2014 yılının şubat ayında cebren askerleriyle toplarıyla tüfekleriyle güzel Kırım’ı işgal etti. İşgal ettiği saniyeden itibaren dünyaya Kırım’ın tarihten beri Rus toprağı olduğu yalanını yaydı.

1783 senesinde Kırım’da bir tane bile Rus yoktu. Halbuki, Kırım, Türk halklarının 1000 küsur senedir yaşadığı bir coğrafyaydı. Rusya, bütün bunları inkar edip dünyanın gözünü de boyayarak, Kırım’da tüm hukuk kurallarını ayaklar altına aldı ve cebren işgal etti. Ellerinde hiçbir topu, tüfeği olmayan, cesurca ve insanca işgale karşı çıkan Kırım Tatarlarını yok etmek için ellerinden gelen her şeyi yapmaya başladılar. Putin rejiminin elinde bugün Kırım Tatarlarını toplayıp, 1944 ‘de yaptığı gibi vagonlara bindirip sürme imkanı yok. Ancak, olsaydı bir saniye bile düşünmeden bunu yapardı.

“STALİN YAPAMADI, PUTİN DE YAPAMAYACAK”

Bugün, Kırım’da Kırım Tatar toplumu, dili koparılarak, dini Putin Rusyasının esiri edilerek, karşı çıkan herkes içeri atılarak yok edilmeye ve susturulmaya çalışılıyor. (Ama) Kırım Tatarlarını yok etmek o kadar kolay değil. Stalin yapamadı, Lenin yapamadı, Çarlar yapamadı Putin de yapamayacak.

Ancak, Putin’in şu anda en çok hesap ettiği şey şu: ‘Dünya nasılsa Kırım’ı unutur. Bir iki tane adam ses çıkartırsa da unutulur, alışılır. Bu arada, Kırım Tatarlarından da ana dilinde laf edebilecek 10 20 senede 3 tane bile adam kalmaz eriyip gider.’ Burada mesele şu; Putin’in bu canice planına karşı sizler iş birliği yapacak mısınız? yoksa bu Türk ve Müslüman halkın, insanlığa ve medeniyete büyük katkıları olmuş toplumun yanında olarak; canilere ve katillere karşı mücadele edecek misiniz?