Yalçın Topçu: Türk milleti, Kırım Tatar kardeşlerinin her daim yanında olacaktır

18 Mayıs 2020, 21:05

Kırım Tatarlarının Vatan Kırım’dan koparıldığı 18 Mayıs 1944 Kırım Tatar Sürgünü ve Soykırımının 76. yıl dönümünde Türkiye’de siyasiler ve sivil toplum kuruluşlarından pek çok isim Kırım Tatar halkının bu acı gününü paylaşan mesajlar iletti.

Kırım Tatar halkının soykırımı kurbanlarının anısına gerçekleşen uluslararası çevrimiçi matem mitingine katılan Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Yalçın Topçu, çevirimiçi yayında sürgünün kurbanlarını andı. Yalçın Topçu’nun Kırım Haber Ajansının canlı yayın ile paylaştığı matem mitingi kapsamında gerçekleştirdiği konuşması şu şekilde:

“Kırım Tatar Türkleri ata topraklarından, Sovyetlere ihanet ettikleri gerekçe gösterilerek (bu sırada 50.000 aşkın Kırım Tatar Türk Erkeği Hitler Ordusuna karşı cephede savaşıyordu) kadın çocuk hasta ve yaşlılardan oluşan yaklaşık 500.000 bin masum sivil halk,tıpkı Ahıska Türklerine yapıldığı gibi hayvan vagonlarına doldurularak sürgün edildi.Bu vahşi sürgünde,Kırım Tatar Türkleri çok büyük ve acı kayıplar verdi. Stalin tarafından işlenmiş bu İnsanlık suçunun 76.yıl dönümünü acı ve kederle anıyor,asla unutmuyor ve unutturmuyoruz.

Bu sürgün,Türk ve dünya tarihine kara bir leke olarak not edilmiş insanlığa karşı işlenmiş suçlardan biridir.76 yıl geçmesine rağmen işlenmiş olan bu insanlık suçunun acısı bugün de insanım diyen herkesin vicdanında kapanmaz bir yara olarak durmakta. Sürgün sebebi ile şehid olan canlarımızı rahmetle anıyoruz.

Türk milleti, Kırım Tatar Türkü kardeşlerinin hak ve hukukları için verdikleri mücadelede her daim yanlarında olacaktır.

Türkiye devlet ve millet olarak,Arakan’dan,Keşmir’e,Doğu Türkistan’dan,
Karabağ’a,Kırım’dan,Yemene,Afrika’dan,Balkanlar’a Irak’da,Suriye’de, Libya’da,velhasıl Mazlumların zülüm görüp sustuğu dünyada,bomba seslerinin arasından,’Allah var-Türkiye var.’diyen her dinden her milletten mazlumların yanında yer alıyor. Türkiye adaletin,barışın ve herkes için esenliğin hakim olduğu bir dünyanın her platformda devlet ve millet olarak mücadelesini veriyor.

18 Mayıs 1944 Kırım Tatar Sürgünü Uluslararası Matem Mitingi

Kırım Tatar halkının soykırımı kurbanlarının anısına adanmış uluslararası çevrimiçi Yas Mitingi.

Опубліковано Kırım Haber Ajansı – QHA Понеділок, 18 травня 2020 р.
Kırım Tatar sürgünü ve soykırımı
Yalçın Topçu
Bunlara da bakın: