Yalçın Kahramanoğlu: Bir elimizle kardeş Türkiye ile diğer elimizle Batı ile çalışmalıyız

Güncel
Ozan Barış Erim
19 Kasım 2020, 23:15
Ozan Barış Erim
19 Kasım 2020, 23:15

Ukrayna’daki Azerbaycan diasporasının temsilcilerinden Yalçın Kahramanoğlu, Karabağ zaferinin ardından yapılması gerekenlere ilişkin bir açıklamada bulundu. Kahramanoğlu açıklamasında, Türkiye ile çalışılması gerektiğine dikkat çekerek, “Bir elimizle kardeş Türkiye ile diğer elimizle Batı ile çalışmalıyız.” diye bildirdi.

Diasporasının temsilcilerinden Yalçın Kahramanoğlu, Karabağ zaferi sonrası gelişmeler ile ilgili bugün sosyal medya hesabından açıklamalarda bulundu. Kahramanoğlu, Azerbaycan için yeni bir dönemin açıldığını belirterek, “44 gün süren İkinci Karabağ Savaşı’nın başarılı sonuçlarının ardından Azerbaycan’da hem siyasi alanda hem de sıradan hayatta yeni bir aşama başlıyor. Bugün Azerbaycan’ın askeri kahramanların ve cesur fakirlerin ülkesi olduğunu unutmamalıyız. Çünkü savaşta başı çeken cesur ve sıradan Azerbaycanlılardı. Bu aşamada her alanda ciddi gelişme başlamalıdır. Çünkü düşman kaybettiklerini geri almak isteyecektir. Düşmanı püskürtmek için güçlü bir Azerbaycan’a ihtiyacımız var. Kimse güçlü bir Azerbaycan’a düşman olmak istemez. Örneğin bugün güçlü bir Almanya ile kimse düşman olmak istemiyor, herkes arkadaş olmaya çalışıyor. İki elimiz ve iki gözümüz var. Bir elimizle kardeş Türkiye ile, diğer elimizle Batı ile çalışmalıyız. Yolumuz geliştirilmeli. Gözlerimiz daima ileriye bakmalıdır. Şu anda yolsuzluğa saplanmış Rusya ile bir yolumuz olamaz. Azerbaycan için bir kilometre taşıdır.” dedi.

KAHRAMANOĞLU’NDAN BİRLİK ÇAĞRISI

Öte yandan Kahramanoğlu, Azerbaycan’ın bu adımları başarabilmesi için tüm ülkenin birlik içinde olması gerektiğini vurgulayarak, şu ifadelere yer verdi:

“Ayrıca, bu aşamada vatandaşlardan, politikacılara ve aktivistlere, pek çok şeyin herkese bağlı olduğunu da belirtmek isterim. Herkes elini taşın altına koymalı. Ancak bu durumda şehitlerin canları mutlu olacaktır. Şehit yakınlarının ve gazilerin yüzleri gülümsüyor.”