Yakutistan’da sadece bu yıl yanan orman arazisi 4 milyon hektarı geçti!

Güncel
Anife Bilal
04 Ağustos 2021, 11:06
Anife Bilal
04 Ağustos 2021, 11:06

Rusya’nın Sibirya bölgesinde yaklaşık bir aydır orman yangınları etkisini gösteriyor. Ülkenin en soğuk bölgesi olan Yakutistan’da (Saha Cumhuriyeti) bu yaz çıkan yangınlar nedeniyle zarar gören orman arazisi toplamda 4 milyon hektarı geçti. Rus yönetimi, dünya ekosistemi için büyük önem taşıyan bu ormanların yanmasına seyirci kalıyor.

Yakutistan’daki ormanlar kül oluyor. Saha Cumhuriyeti Çevre Bakanlığı Orman Müdürlüğünden yapılan açıklamada, bu sene yangın mevsiminin başlangıcından bu yana toplamda bin 326 orman yangınının meydana geldiği duyuruldu. 

Saha Cumhuriyeti Çevre Bakanlığı Orman Müdürlüğü Başkanı Andrey Mihaylov, dün düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, “Yangın mevsiminin başından bu yana bin 326 orman yangını kaydedildi. Geçen sene orman yangınların sayısı  bin 598 idi. Yangın sayısı daha az fakat yanan alan daha fazla. Şu an 4 milyon 240 bin hektar alan yandı.” diye bildirdi.

Mihaylov şu an Yakutistan’da 171 orman yangınının devam ettiğini, 58 orman yangınında söndürme çalışmalarının devam ettiğini bildirdi. Rus yönetimi, orman yangınlarını söndürme noktasında yetersiz kalıyor.

Geçtiğimiz yıl Rusya’daki orman yangınlarının yüzde 80’i yine Sibirya’daki Yakutistan’da çıkmış, 5 milyon hektardan fazla alan yanmıştı. Birçok bilim insanına göre Rusya, başta Sibirya ve Arktik bölgeleri olmak üzere iklim krizinden en çok etkilenen ülkeler arasında yer alıyor.