Yakutistan'da bazı öğrenciler salgına rağmen okula gidecek

04 Nisan 2020, 23:12

Saha-Yakut Türklerinin yaşadığı Yakutistan’ın bazı okullarında, yeni tip koronavirüs (KOVİD-19) salgınına rağmen uzaktan eğitim uygulanamayacak. Yakutistan valisi Aysen Nikolayev’e atıfta bulunan yerel basın, uzak bölgelerde internet olmaması veya istenen seviyede çalışmadığı için her yerde uzaktan eğitim sağlanmasının imkansız olduğunu açıkladı.  

Vali Cumhuriyetin tüm ortaokullarında 6 Nisan’da derslere başlayacağını belirtti. Bölgenin bazı kısımlarında öğrencilerin bir kısmının derslere uzaktan katılacağı bildirildi. Bununla birlikte, bazı kuzey bölgelerinde, özellikle erişilemeyen ve uzak yerleşimlerde, bu süreci İnternet üzerinden düzenlemek imkansız, dedi Vali. Çünkü orada internet bağlantısı çoğunlukla yok.

BAZI AİLELER TEKNİK ARAÇLARDAN YOKSUN

Daha önce, Rusya’da fakir ailelerden gelen çok sayıda okul çocuğunun ve öğrencilerin uzaktan eğitim için gerekli teknik araçlarının eksik olduğu bildirilmişti. Vali Nikolayev’e göre, şimdilik bu bölgelerde koronavirüs yayılma tehlikesi bulunmuyor. 

Bugüne kadar Yakutistan’da 15 koronavirüs vakasının tespit edildiği biliniyor. Hastalığa yakalanan 4 kişinin iyileştiği, 11 hastanın ise bulaşıcı hastalıklar hastanesinde tedavi gördüğü aktarıldı.

KORONAVİRÜS
Rusya
saha yakut türkleri
Uzaktan eğitim
Yakutistan
Bunlara da bakın: