Yabancıların Ukrayna'ya giriş yasağına ilişkin değişiklik

Güncel
E. K.
29 Eylül 2020, 18:08
E. K.
29 Eylül 2020, 18:08

Ukrayna, yabancı vatandaşların ülkeye giriş kurallarını değiştirdi. Yeni düzenlemeyle koronavirüs tedavisini kapsayan sigorta poliçesi olmayan yabancı vatandaşlar ülkeye alınmayacak.

Ukrayna, Çin’in Vuhan kentinde başlayıp tüm dünyaya yayılan koronavirüs salgını nedeniyle belirli kategoriler dışında yabancı vatandaşlara yönelik 28 Ağustos 2020 tarihinde uygulamaya başladığı ülkeye giriş yasağını kaldırdı. Ukrayna’ya gidecek olan Türk vatandaşları için herhangi bir değişiklik bulunmuyor. Yabancı ülke vatandaşları için getirilen sigorta poliçesi uygulaması Türkiye’den gelenler için de geçerli olacak.

YABANCILARA GİRİŞ YASAĞI KALDIRILDI AMA…

Ukrayna Bakanlar Kurulu, aldığı kararla yabancıların ülkeye giriş yasağını kaldırdı ancak koronavirüs (Kovid-19) tedavisi ve gözlemini kapsayan seyahat sağlık sigortasını zorunlu kıldı.

Ukrayna Devlet Sınır Servisinden yapılan açıklamaya göre, sigorta poliçesi, Ukrayna’da kayıtlı bir sigorta şirketi veya Ukrayna’da bir temsilciliği olan ya da Ukrayna’daki bir sigorta şirketi ile anlaşmalı yabancı bir sigorta şirketi tarafından düzenlenmiş olup, Kovid-19 tedavisi ve gözlemi ile ilgili masrafları karşılaması ve yabancı vatandaşın Ukrayna’da kalış süresince geçerli olması gerekiyor.

Söz konusu talebin kapsamına girmeyen istisnalar arasında Ukrayna topraklarında sürekli ikamet eden yabancılar, vatansız kişiler ve mülteci olarak tanınan kişiler veya ilave korumaya ihtiyaç duyan kişiler, diplomatik misyon ve yabancı devlet konsoloslukları, Ukrayna’da akredite olan resmi uluslararası misyonların, teşkilatların temsilcilikleri ve kuruluşların çalışanları ve onların aile üyeleri, NATO üyesi ülkelerin silahlı kuvvetleri askerleri (birimleri) ve Ukrayna Silahlı Kuvvetlerinin eğitim faaliyetlerine katılan NATO Barış İçin Ortaklık programına üye devletlerin askerleri bulunuyor.

YABANCILARIN KIRIM’DAKİ KONTROL NOKTALARINDAN GEÇMELERİ YASAK!

Bunun yanı sıra, sigorta poliçesi olmadan yabancılar ve vatansız kişilerin işgal altındaki Donetsk ve Lugansk bölgeleri ve Kırım’daki kontrol noktalarından geçmelerinin yasak olduğu belirtildi. Öte yandan, koronavirüsün çok yaygın olduğu ülkelerin vatandaşlarına Ukrayna’ya girişte öztecrit şartı getirildi. Bu norm, 12 yaşından küçükleri; eğitim amacıyla Ukrayna’ya gelenleri; Ukrayna üzerinden transit geçerek Ukrayna’dan iki gün içerisinde çıkış yapacağını belgeleyebilenleri, diplomatik misyon ve yabancı devlet konsoloslukları, Ukrayna’da akredite olan resmi uluslararası misyonların, teşkilatların temsilcilikleri ve kuruluşların çalışanları ve onların aile üyelerini; yük taşımacılığı yapan araçların, tarifeli seferleri gerçekleştiren otobüslerin sürücüleri ve mürettebatı, uçak, deniz ve nehir gemi mürettebatı, tren ve lokomotif personelini; Silahlı Kuvvetler birimlerinin eğitim programlarına katılan NATO üyesi ülkelerin ve NATO’nun Barış İçin Ortaklık Programı katılımcı ülkelerinin silahlı kuvvetleri mensubu eğitmenler veya Ukrayna Savunma Bakanlığının daveti üzerine gelenleri; bir kültür kuruluşu tarafından davet edilen sanatçılar ve birer eşlik eden kişiyi, nakil amacıyla hematopoetik kök hücre taşıyan kişileri (Ukrayna’ya gelmeden en erken 48 saat önce PCR testi yaptırmak şartıyla) kapsamıyor.

Ukrayna Bakanlar Kurulu, 28 Ağustos’tan 28 Eylül’e kadar belirli kategoriler hariç yabancılara ülkeye giriş yasağı uygulamıştı.