"Yabancı gazetecilerin Kırım'a erişimi kolaylaştırılmalı"

06 Kasım 2019, 18:20

Zmina İnsan Hakları Merkezi” üyesi Tatyana Peçonçik, Ukrayna Bakanlar Kurulunun, yabancı gazeteciler için işgal edilen Kırım’a giriş sürecinin kolaylaştırılmasını istedi.

Ukrayna Parlamentosunda  bugün düzenlenen “Ukrayna’da gazetecilik faaliyetlerinin güvenliği” başlıklı oturumda konuşma yapan Peçonçik, “Yabancı gazetecilerin ve insan hakları savunucularının Kırım’a giriş prosedürlerinin kolaylaştırılmasını talep ediyoruz. Şu an bu prosedür çok fazla bürokratikleştirilmiş durumda.” ifadelerini kullandı.

ZİYARETLER UKRAYNA’DAN İZİN ALINARAK GERÇEKLEŞTİRİLMELİ

Kırım’ın Rusya tarafından işgal edilmesinin ardından Ukrayna, işgal altındaki Kırım’da bulunan deniz limanları ve hava limanlarını ulaşıma kapatmıştı. İşgalciler tarafından kullanılan söz konusu sınır kapıları üzerinden Kırım’a yapılan ziyaretler, Ukrayna tarafından yasa dışı olarak kabul ediliyor.

Ukrayna yasalarına göre, ülkenin işgal edilen bölgelerine giriş çıkışların, ancak Ukrayna’nın kontrolü altında olan kontrol noktaları üzerinden, Ukrayna yönetiminden izin alınarak gerçekleştirilmesi gerekiyor. Ukrayna’nın ilgili yasalarına uymayan yabancı vatandaşların aleyhine kişisel yaptırım uygulanarak ülkeye girişleri yasaklanıyor.

Yabancı gazetecilerin, işgal edilen Kırım’da çalışabilmek için Ukrayna Enformasyon Politikaları Bakanlığından izin alması gerekiyor. 


gazeteci
Kırım'ın işgali
Ukrayna
Bunlara da bakın: