WhatsApp kararından döndü mü? WhatsApp'tan gizlilik sözleşmesine ilişkin açıklama!

Haberler
Ayyıldız Huri Kaptan
11 Ocak 2021, 11:31
Ayyıldız Huri Kaptan
11 Ocak 2021, 11:31

WhatsApp’ın gizlilik sözleşmesini 8 Şubat tarihinde kullanıcılara kabul ettirmeye zorlamasıyla, uygulamaya tepkiler büyüdü ve kullanıcılar farklı alternatif arayışına girdi. Bu durumda kan kaybetmeye başlayan WhatsApp’ın geri adım attığı yönündeki iddialar gündeme oturdu. WhatsApp’tan son duruma ilişkin önemli bir açıklama kaydedildi. Cumhurbaşkanlığı iletişim grupları ise WhatsApp’ın gizlilik kaygılarına yol açan yeni kullanım koşulları nedeniyle, bugünden itibaren Turkcell’in şifreli mesajlaşma uygulaması BiP’e geçeceklerini bildirdi.

Dünya çapında yaygın olarak kullanılan haberleşme uygulaması WhatsApp, 9 Ocak 2021 kişisel verilerin birçok şirketle paylaşımına olanak tanıyan sözleşmeyi duyurdu. Kişisel verilerin ve gönderilerin, Facebook tarafından işlenmesini içeren sözleşmeyi kabul etmeyenler, 8 Şubat 2021’den itibaren uygulamadan faydalanamayacak. WhatsApp, gizlilik sözleşmesini Avrupa Birliği ülkelerinden farklı olarak, Türkiye dahil birçok ülkede bu kurallara zorunlu olarak tabi olunmasını istedi. WhatsApp’ın gelen tepkiler üzerine geri adım attığı yönünde iddialar gündeme geldi.

WHATSAPP YÖNETİMİ: ÖZEL İLETİŞİMİ ETKİLEMİYOR

Konu ile ilgili açıklamada bulunan WhatsApp yönetimi, şeffaflığı artırmak için gizlilik politikasının değiştirildiğini belirterek, şunları bildirdi:

“WhatsApp olarak insanların uygulama üzerinden alışveriş yapmalarını ve işletmelerden destek almalarını kolaylaştırmak istiyoruz. Şeffaflığı daha da artırmak ve işletmelerin WhatsApp üzerinden müşterileriyle iletişimlerine yardımcı olmak adına, gizlilik politikamızı güncelliyoruz. Bu sayede, işletmeler ana şirketimiz Facebook üzerinden güvenli hosting hizmeti alma seçeneğine sahip olabilecekler. Bu güncelleme, WhatsApp’ın Facebook ile veri paylaşımını değiştirmiyor. Dünyanın neresinde olurlarsa olsunlar insanların arkadaşlarıyla veya aileleriyle özel olarak nasıl iletişim kurduğunu etkilemiyor. Gelecek ay boyunca kullanıcılarımızın gözden geçirmelerine süre tanımak adına yeni politikamızı şimdiden WhatsApp aracılığıyla paylaşıyoruz.”

BU GÜNCELLEME WHATSAPP’IN FACEBOOK İLE OLAN İLİŞKİSİNİ NASIL ETKİLİYOR?

WhatsApp, son güncellemesi ve güncellemenin kullanıcılar için ne anlama geldiğiyle ilgili, WhatsApp Yöneticisi Will Cathcart’ın açıklamalarının yer aldığı bir soru cevap listesi de hazırladı. WhatsApp’ın sıkça sorulan soruları, şöyle yanıtlandı:

Bu güncelleme, WhatsApp’ın Facebook ile veri paylaşımını değiştirmiyor. Dünyanın neresinde olurlarsa olsunlar insanların arkadaşlarıyla veya aileleriyle özel olarak kurduğu iletişimi etkilemiyor. WhatsApp olarak insanların gizliliğini korumaya büyük önem veriyor ve gizlilik politikalarını kullanıcılarımız ile paylaşıyoruz. Bir ay boyunca yeni politikayı gözden geçirmeleri için süre tanımak adına kullanıcılarımızla WhatsApp üzerinden bu değişiklikler hakkında doğrudan iletişim kuruyoruz.

WHATSAPP MESAJLARINA ERİŞİM OLACAK MI?

WhatsApp üzerinden arkadaşlarınızla ve ailenizle yaptığınız görüşmeler ve mesajlaşmalar, uçtan uca şifreleme ile korunur. Uçtan uca şifreleme, yolladığınız fotoğrafın, ses kaydının, videonun ya da mesajın sadece sizin tarafınızdan ve konuştuğunuz kişi tarafından okunduğunu/dinlendiğini garanti eder. Üçüncü şahıslar, WhatsApp ya da Facebook bile, bu içerikleri göremez. Bunun sebebi, uçtan uca şifreleme sayesinde mesajlarınızın bir kilitle güvence altına alınmasıdır ve sadece alıcı ve siz bu kilidi açıp okuma yetisine sahipsinizdir.
Tüm kullanıcılar için olduğu gibi, Türkiye’deki kullanıcılar da yukarıda da belirtilen aynı gizlilik, uçtan uca şifreleme ve güvenlik özellikleriyle korunmaya devam ediyor. Çoğu insan WhatsApp’ı arkadaşlarıyla ve ailesiyle sohbet etmek için kullanırken, giderek daha fazla insan WhatsApp aracılığıyla işletmelere de ulaşıyor. Şeffaflığı daha da artırmak ve işletmelerin WhatsApp üzerinden müşterileriyle iletişimlerine yardımcı olmak adına gizlilik politikamızı güncelliyoruz. Bu sayede, işletmeler ana şirketimiz Facebook üzerinden güvenli hosting hizmeti alma seçeneğine sahip olabilecekler. Bununla birlikte, WhatsApp üzerinden işletmelerle mesajlaşmayı ya da iletişim kurmayı tercih etmeyen kişiler bu değişiklikten etkilenmeyecek.

8 ŞUBAT’TA NE OLACAK?

Güncelleme, WhatsApp’ın Facebook ile veri paylaşımını değiştirmiyor ve insanların dünyanın neresinde olurlarsa olsunlar arkadaşlarıyla veya aileleriyle özel olarak kurduğu iletişimi etkilemiyor. WhatsApp’ı kullanmaya devam etmek isteyen tüm kullanıcıların, yeni hizmet şartlarını 8 Şubat’a kadar kabul etmeleri gerekiyor. WhatsApp’ı kullanmaya devam etmek isteyen tüm kullanıcıların güncel hizmet koşullarını onaylayarak kullanımlarına devam etmeleri mümkün olacaktır.

CUMHURBAŞKANLIĞINDAN WHATSAPP’A TEPKİ: BİP’E GEÇİLECEK

Dünya çapındaki mesajlaşma uygulaması WhatsApp’ın gizlilik sözleşmesini yenilemesi ve kullanıcıların verilerini Facebook ile paylaşacağını açıklamasından sonra, Cumhurbaşkanlığı iletişim gruplarıi yarından itibaren Turkcell tarafından geliştirilen mesajlaşma uygulaması BiP’e geçme kararı aldı. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı ofisinden dün yapılan açıklamaya göre, WhatsApp’ın gizlilik kaygılarına yol açan yeni kullanım koşulları nedeniyle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın popüler mesajlaşma uygulaması WhatsApp’tan ayrıldığını duyurdu. Böylece, Cumhurbaşkanlığı, 11 Ocak 2021’de WhatsApp mesajlaşma gruplarını Turkcell’in şifreli mesajlaşma uygulaması BiP’e taşıyacak.

KARAR TÜM ÇALIŞANLARA MESAJLA BİLDİRİLDİ

Bloomberg’in Cumhurbaşkanlığı kaynaklarına dayandırdığı habere göre, kararın bütün çalışanlara mesajla duyurulduğu öğrenilirken; bu değişimin, sosyal medya platformlarına karşı daha geniş kapsamlı önlemlerle sürdürüleceği ifade edildi.