WhatsApp gizlilik sözleşmesi için süre doldu! Hesaplar ne zaman silinecek?

Bilim ve Teknoloji
Ayyıldız Huri Kaptan
15 Mayıs 2021, 15:24
Ayyıldız Huri Kaptan
15 Mayıs 2021, 15:24

WhatsApp’ın tepkilere neden olan gizlilik sözleşmesine tanınan sürenin 15 Mayıs itibarıyla dolmasının ardından yeni açıklama geldi. Açıklamalara göre, Whatsapp’ı kullanmak isteyenler ancak gizlilik sözleşmesini kabul etmek istemeyenler uygulamanın özelliklerinden sınırlı şekilde yararlanacak ve bir süre sonra da uygulamayı hiç kullanamayacak. Whatsapp’ın yaptığı son açıklamada, “Hayır, kişisel mesajlarınızı göremiyoruz. Hayır, hesabınızı silmeyeceğiz. Evet, istediğiniz zaman kabul edebilirsiniz” ifadeleri kullanıldı.

WhatsApp, 4 Ocak’ta 2021’de yeni gizlilik sözleşmesi ve veri paylaşımına dair değişiklikleri kullanıcıların karşısına bir zorunluluk olarak çıkardı. Gizlilik sözleşmesinde gittiği değişiklikten ötürü tepkilere neden olan WhatsApp, konu hakkındaki tepkiler ile aternatif uygulamalara geçiş sonrasında yeni gizlilik sözleşmesinin onaylanma tarihini 15 Mayıs’a ertelemişti. Ertelen tarihin bugün itibarıyla dolmasıyla birlikte, sözleşmeyi kabul etmeyen kullanıcıların uygulamayı sınırlı olarak kullanabileceğini tekrar hatırlatan WhatsApp, yeni bir açıklamada daha bulundu.

WHATSAPP’TAN YENİ AÇIKLAMA: SİLMEYECEĞİZ AMA…

Facebook’un bünyesindeki mesajlaşma platformu WhatsApp, kişisel verileri ihlal ettiği gerekçesiyle tepki toplayan güncelleme süreciyle ilgili Twitterüzerinden açılama yaptı. WhatsApp’ın güncellemeye ilişkin son yaptığı açıklamasında şunlar kaydedildi:

“Hayır, kişisel mesajlarınızı göremiyoruz. Hayır, hesabınızı silmeyeceğiz. Evet, istediğiniz zaman kabul edebilirsiniz.”

WHATSAPP’TA NE DEĞİŞİKLİKLER OLACAK?

2 milyara yakın kullanıcısı olan WhatsApp’tan yapılan açıklamaya göre, gizlilik ilkelerini 15 Mayıs 2021 tarihinden sonra hala kabul etmeyen kullanıcıların erişiminin yavaş yavaş sınırlandırılacağı belirtildi.
İlk olarak kullanıcılar, sözleşmeyi kabul etmeleri gerektiğini belirten bir bildirim alacak ve bir süre sonra bu bildirim kalıcı hale gelecek. Daha sonra kullanıcılar aramaları cevaplandırabilecek ancak sohbet listelerine erişemeyecek. Bir sonraki adımda kullanıcılar bu özellikten de mahrum kalacak.

  • 15 Mayıs’tan sonra hiç kimsenin hesabı silinmeyecek ya da fonksiyonları kaybolmayacak. Bir süre daha sürekli olarak sözleşme hatırlatması yapılacak.
  • Sözleşme uyarısı bir süre sonra kalıcı hale gelecek ve halen onaylamamış kullanıcıların hesaplarında işlevsellik azaltılacak.
  • Sohbet listesine erişilemeyecek. Ancak gelen telefon ve video aramaları yanıtlanabilecek.
  • Eğer WhatsApp bildirimleri açıksa gelen mesajlara yanıt verebilinek ya da cevapsız aramalar başlatılabilecek.
  • Sınırlı kullanım birkaç hafta sürecek eğer halen kabul edilmediyse WhatsApp kalıcı artık kullanılamayacak.


WHATSAPP’IN ZORUNLU GİZLİLİK SÖZLEŞMESİ NEDİR?

WhatsApp, 4 Ocak’ta “Gizlilik İlkesi”ni güncellemiş ve kullanıcılarına güncellenen ilkeleri kabul etmeleri için bildirim yollamıştı.
Hesap bilgileri, mesajlar, konum bilgileri gibi birçok verinin Facebook’a ait şirketlerle paylaşılmasını içeren yeni koşulların onayı için kullanıcılara 8 Şubat’a kadar süre vermişti.
WhatsApp, yeni koşulların kabul edilmemesi durumunda uygulamanın kullanılamayacağını belirtmişti.

WHATSAPP, ZORUNLU GÜNCELLEMESİNDEN AB ÜLKELERİNİ MUAF TUTTU

WhatsApp, bu kararına ilişkin kullanıcılardan yoğun eleştiri alması üzerine yaptığı açıklamada, “Avrupa Bölgesi” kullanıcılarının bu güncellemeden etkilenmeyeceğini, bu bölgedeki kullanıcıların verilerinin Facebook şirketleriyle paylaşılmayacağını duyurmuştu.
WhatsApp’ın sitesinde yer alan bilgilere göre, Avrupa Bölgesi olarak isimlendirilen ülkeler arasında sadece Avrupa Birliği (AB) ülkeleri yer alıyor. Bu nedenle Türkiye’deki kullanıcıların WhatsApp kullanımına devam etmesi için güncellenen koşullara onay vermesi gerekiyor.
Uzmanlar, AB ülkelerinin bu düzenleme kapsamına alınmamasının “çifte standart” olduğunu, veri güvenliğine yönelik sert yaptırımlar içeren yasal düzenlemeler nedeniyle WhatsApp’ın AB ülkelerine karşı “temkinli” yaklaştığını belirtiyor.

WHATSAPP’TAN TEPKİLER ÜZERİNE AÇIKLAMA

WhatsApp, 11 Ocak’ta tepkiler üzerine bir açıklama yayımlayarak, kullanıcıların gizliliğini korumaya önem verdiklerini ve gizlilik politikalarını kullanıcıları ile paylaştıklarını belirterek, uygulamayı kullanmaya devam etmek isteyen tüm kullanıcıların, yeni hizmet şartlarını 8 Şubat’a kadar kabul etmeleri gerektiğini belirtti.
Son olarak WhatsApp, güncelleme için verilen süreyi 15 Mayıs’a kadar ertelediğini duyurmuştu.

İlgili haberler:
Rekabet Kurumundan WhatsApp açıklaması: Yeni koşullar, Türkiye’deki kullanıcılar için durduruluyor!
WhatsApp’ın güncelleme duyurusunun ardından vatandaşın kararı ne olacak?
Bazı telefonlarda 2021 yılında WhatsApp çalışmayacak
WhatsApp kararından döndü mü? WhatsApp’tan gizlilik sözleşmesine ilişkin açıklama!
Rekabet Kurulu, Facebook ve WhatsApp hakkında resen soruşturma başlattı
Kişisel Verileri Koruma Kurulu: WhatsApp’a tebligat yapıldı, bilgi ve belge talep edildi
Rekabet Kurumundan WhatsApp açıklaması: Yeni koşullar, Türkiye’deki kullanıcılar için durduruluyor!