Webo'ya ırkçı söylemde bulunan hakemle ilgili şok gerçek ortaya çıktı!

Haberler
Ozan Barış Erim
09 Aralık 2020, 13:01
Ozan Barış Erim
09 Aralık 2020, 13:01

Paris Saint German- Başakşehir maçında tüm dünyanın tepkisi neden olan maçın 4. hakemi Constantin Sebastian Coltescu, Başakşehir’in yardımcı antrenörü Pierre Webo’ya ırkçı hakareti sonrasında maç ertelendi. Büyük tartışmalara neden olayın baş kahramanı olan hakem Sebastian Coltescu’nun daha önce de birçok skandala karıştığı ortaya çıktı.

Paris Saint-Germain ile İstanbul Başakşehir’in karşı karşıya geldiği UEFA Şampiyonlar Ligi H Grubu 6’ncı ve son maçında 4’üncü hakem Constantin Sebastian Coltescu, Başakşehir’in yardımcı antrenörü Pierre Webo’ya ırkçı söylemlerde bulundu. Maçın 17. dakikasında Webo, bir pozisyon sonrası hakeme itirazda bulunmasının ardından dördüncü hakem tarafından ırkçı söyleme maruz kaldı.Aynı hakemin daha önce bir çok skandala karıştığı ortaya çıktı. UEFA Yönetim Kurulu Üyesi ve Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Birinci Başkan Vekili Servet Yardımcı, Coltescu’nun hakemlik hayatının biteceğini belirterek, “Kesinlikle kabul edilemez bir gelişme. Bunun bir mazereti olamaz. Dördüncü hakemin yaptığı halt etmek. Dolayısıyla o hakemlik hayatını bitirdi. UEFA’nın da onaylamadığı, kabul edilemez bir gelişme oldu. Hakemler gerekli cezayı alacaklar. Bizler de takipçisi olacağız.” ifadelerini kullandı.

ROMANYA FEDERASYONUNDAN AÇIKLAMA

Romanya Futbol Federasyonu, UEFA Şampiyonlar Ligi’nde Paris Saint-Germain ile yapılan maçta Rumen dördüncü hakem Sebastian Coltescu’nun Medipol Başakşehir yardımcı antrenörü Pierre Webo’ya ırkçı saldırıda bulunmasının ardından açıklama yaptı. Romanya Futbol Federasyonu, Rumen hakem Sebastian Coltescu’nun ırkçılık söyleminde bulunmasıyla ilgili, “Her türlü ırkçı ve yabancı düşmanlığı gözeten hareketin karşısındayız. UEFA’dan detaylı bir rapor bekliyoruz ve sonrasında gerekli aksiyonları alacağız.” diye kaydetti.

ESKİ SKANDALLARI ORTAYA ÇIKTI

Güvenlik önlemleri altında kaldığı otele götürülen ırkçı hakem Sebastian Coltescu’nun geçmişte imza attığı skandallar da ortaya çıktı. Webo’ya yaptığı ırkçılığı rezil sözlerle savunan Rumen hakemin sicili bir hayli kabarık çıktı. 27 Mart 2018’de ülkesi Romanya’nın İsveç’le oynadığı maçta dördüncü hakem olan Colţescu, o dönem İsveç Milli Takım teknik direktörü Janne Andersson tarafından tepki görmüştü. Janne Andersson, “Yedek (dördüncü) hakem 90 dakika boyunca yedek kulübümüze dönüp faul yok diye bağırdı. Maçtan sonra Romanya yedek kulübesine gitti ve oyuncularla tokalaştı. Böyle bir şey görmek garipti, sanki 80’lere dönmüştük.” demişti.

“AKIL ALIR GİBİ DEĞİL”

CFR Cluj kulübünün avukatı Ioan Ivaşcu, 2019 yılında Colțescu’nun yönettiği Cluj-Astra maçı sonrasında, “Sahadaki oyunculara küfretti ve onları duymamazlıktan geldi. Bu akıl alır değil!” şeklinde konuşmuştu.

ORTA HAKEM DE ÇOK KONUŞULDU

Öte yandan Rumen gazeteci Emanuel Roşu ise müsabakanın dördüncü hakemi Ovidiu Hațegan hakkında bir gerçeği ortaya çıkardı. Emanuel Roşu, “Bir kaç sene önce Dinamo ile FCSB arasındaki derbide tüm tribünler, Dinamo oyuncusu olan Gnohere’ye ırkçı tezahüratları yapıyor ve maç sonu PSG-Başakşehir maçının da hakemi olan Hategan o gün de hiçbir şey duymadım demişti.” diyerek o dönem yaşanan olayı aktardı.

DAHA ÖNCE DE IRKÇILIĞI GÖRMEZDEN GELDİ

Rumen hakem Ovidiu Hategan, 2013 yılında büyük yankı uyandıran Manchester City- CSKA Moskova maçında da düdük çalıyordu. CSKA Moskova taraftarı, maç boyunca o dönem Manchester City forması giyen Yaya Toure’ye ırkçı tezahüratlarda bulunmuştu. Toure kendisine ırkçılık yapan taraftarları ilk gördüğünde orta hakem Hategan’a giderek duruma müdahale etmesini istedi. Ancak hakem Hategan, Toure’nin bu isteğini dinlemedi ve onu dinlememezlikten geldi. Maçın ardından UEFA Başkanı Michel Platini, ırkçı taciz iddialarına ilişkin hakemin neden protokole uymadığı konusunda bir dahili soruşturma yaptırdı.