Washington’da işgal edilen Kırım’daki durum ele alındı

Haberler
Anife Bilal
22 Mart 2019, 17:56
Anife Bilal
22 Mart 2019, 17:56

ABD’nin başkenti Washington’da “Rus işgalinin 5. Yılında Kırım: Uluslararası Düzenin Tehdidi” (Crimea after Five Years of Russian Occupation. The Threat to Global İnternational Order) isimli forum düzenlendi.

ABD Dışişleri Bakanlığı, ABD Dünya Enstitüsü, Atlantik Konseyi, Ukrayna Enformasyon Politika Bakanlığı, Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) ve Ukrayna’nın ABD Büyükelçiliğinden temsilcilerin konuşma yaptığı etkinlikte işgal edilen Kırım’daki insan hakları durumu ele alındı.

Etkinlikte konuşan Ukrayna’nın ABD Büyükelçisi Valeriy Çalıy, ABD’ye Ukrayna toprak bütünlüğü ve egemenliğine verdiği destek ile Rus saldırganlığa karşı koyması çerçevesinde Ukrayna’ya sağladığı yardım için teşekkür etti.

Ukrayna Enformasyon Politika Bakanı Yardımcısı Emine Ceppar, Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Yardımcıları Ahtem Çiygöz ve Nariman Celal, forumda işgal edilen Kırım’daki durum ve Rus işgalci yönetiminin Kırım Tatarlarına karşı uyguladığı baskı yöntemleri hakkında bilgi verdi. Ahtem Çiygöz, Kırım Tatarlarının direniş hareketinin ancak barışçıl yöntemlerle devam ettirileceğini vurguladı.

Daha sonra konuşma yapan ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Asistanı George Kent, ABD’nin bundan sonra da Ukrayna toprak bütünlüğe ve egemenliğine destek vermeye devam edeceğini ifade etti.

Bununla birlikte forum çerçevesinde  Atlantik Konseyi Avrasya Merkezi direktörü John Herbst, ABD Dışişleri Bakanlığı eski Sözcüsü Victoria Nuland, Washington merkezli Stratejik ve Uluslararası Araştırmalar Merkezi Başkan Yardımcısı Heather Conley, Carnegie Enstitüsü Başkan Yardımcısı Andrew Weiss’in katılımıyla tartışma paneli düzenlendi.