Vucic ile Putin görüşmesine "casusluk skandalı" gündeme geldi mi?

Güncel
Mehmet Berk Yaltırık
08 Aralık 2019, 21:06
Mehmet Berk Yaltırık
08 Aralık 2019, 21:06

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 4 Aralık 2019’da Rusya’nın Soçi kentinde bir araya geldi.

İki isim arasındaki görüşmede yakın zamanda Sırbistan’da ortaya çıkartılan casusluk skandalının konuşulması bekleniyordu. Bilindiği gibi Sırbistan Cumhurbaşkanı Vucic, 21 Kasım 2019’da yaptığı açıklamada, Rusya’nın Sırbistan büyükelçisine, bir Rus diplomatın Sırp ordusu subaylarından biriyle nakit paraların değiş tokuşu yaptığına dair görüntülerin tespit edildiğini söylemişti. Sırbistan Güvenlik ve Enformasyon Ajansı (veya Güvenlik Bilgi Ajansı, BIA) Analiz Ofisi Başkanı Relja Zeljskiy de, 23 Kasım 2019’da yaptığı açıklamada, Sırbistan Askeri Güvenlik Ajansının (VBA) yakın zamanda görüntülenen Sırp yarbayın Rus diplomat Georgi Kleban’a ne teslim ettiğini belirlediğini ancak ne olduğunu soruşturmanın devam etmesi nedeniyle gizlediklerini bildirmişti.

VUCİC: KREMLİN’LE YAKIN İLİŞKİLERİ KORUYORUZ

Balkan Insight’ın aktardığına göre Cumhurbaşkanı Vucic görüşme sonrasında yaptığı açıklamada iki ülke arasındaki ilişkileri sarsan son zamanlardaki casusluk meselesinden açıkça söz etmekten kaçındı.

“[Rus yetkililerle görüşmek için] daha da sıkılacağız ve ne söylendiğine bakılmaksızın iş birliği yapmaya devam edeceğiz. Hem Rus hem de Sırp halklarının yararına olacağına inanıyoruz.” diyen Vucic, Kremlin ile yakın ilişkilerini koruduğunu söyledi.

Vucic, Sırbistan’ın Rusya’nın uluslararası örgütlere desteğine güvenirken, Rusya’nın da Sırp desteğine güvenebileceğini söyledi. Medya mensuplarından birinin 17 Kasım 2019 tarihinde Youtube’da yayımlanan Rus diplomat ve Sırp yarbay arasındaki değiş tokuşun görüntülerini sorması üzerine Vucic kesin bir şey söylemeksizin Putin’le birlikte “tüm konuları tartıştığını” söyledi.

PUTİN’DEN “BALKANLAR” VE “KOSOVA” VURGUSU

Basın açıklaması sırasında Rusya Devlet Başkanı Putin’in konuşmasında Kosova ve Balkanlara yönelik vurgusu dikkatlerden kaçmadı.

Putin, basın toplantısına yaptığı açıklamada, Rusya’nın, Sırbistan’dan ayrılan Kosova’nın bağımsızlığını tanımadığını hatırlatarak bu yöndeki tutumlarının değişmediğini, ancak Sırbistan’ın tercih etmesi halinde uzlaşma çözümünü destekleyebileceğini söyledi.

Putin, görüşmelerinde “Sırbistan-Rusya arasındaki kompleks iş birliğinin” yanı sıra “Balkanlar’daki durumun” tartışıldığını da sözlerine ilave ederek, “Sırbistan Cumhurbaşkanı ile ben sürekli temas halindeyiz” dedi.

SIRBİSTAN’DA RUS HAVA ÜSSÜ ÖNERİSİ

Rusya Devlet Başkanı, konuşmasının devamında Sırp hava filosunu yenilemeyi de önerdiğini, sadece Rus uçaklarını teslim ederek değil, Belgrad havaalanında Rus hava teçhizatının bakım ve onarımı için bölgesel bir merkez açmayı da önerdiğini belirtti. Tartışılan diğer konular arasında ise enerji i birliği ve TürkAkım doğalgaz boru hattı meselesinin yer aldığını söyledi.