logo qha

Vozgrin'in cenaze töreni yapıldı: KTMM üyeleri de katıldı

14 Ocak 2020, 17:50

St. Petersburg’da 10 Ocak 2020’de hayatını kaybeden Prof. Dr. Valeriy Vozgrin için halka açık bir cenaze töreni düzenlendi.

KÜLLERİNİN YARISI İŞGAL ALTINDAKİ KIRIM’A DÖKÜLECEK

Vozgrin, vasiyetinde önceden belirttiği üzere öldükten sonra cesedini yakılıp küllerinin yarısını işgal altındaki Kırım’ın üzerine dökülmesini istedi. Vozgrin’i son yolculuğuna uğurlamak için St.Petersburg’a Kırım Tatar Milli Meclisi temsilcileri de cenaze törenine katıldı. Nariman Celal, KTMM Başkan Yardımcısı Bekir Mamutov, KTMM üyesi Lemmar Yunusov ve Ali Özenbaş cenaze törenine katılanlar arasındaydı.

VALERİY VOZGRİN KİMDİR?

Prof. Dr. Valeriy Vozgrin 1939 yılında Akmescit’te doğdu. St. Petersburg Devlet Üniversitesi Tarih Bölümünden mezun olan Vozgrin, St. Petersburg Devlet Üniversitesi Modern ve Çağdaş Tarih Bölümü öğretim üyesi ve St. Petersburg’taki “Menşikov Enstitüsü” Bilim ve Araştırma Merkezi Müdürü aynı zamanda Danimarka Kraliyet Bilim Akademisinin de üyesidir.

Rusya, Ukrayna,Danimarka, Norveç, Almanya, Estonya, Finlandiya, Türkiye ve İtalya’da Vozgrin’in 150’den fazla bilimsel çalışması yayımlandı. Vogrin’in Kırım Tatar tarihiyle ilgili ilk önemli çalışması 1987 yılında kaçak olarak basılmıştı. Bu çalışma 1990’lı yılların başlarında basılan “Kırım Tatarların Tarihi Kaderi” kitabına temel oluşturmuştu.

Akmescit’te 2013 yılında Prof. Dr. Valeriy Vozgrin’in hazırladığı 4 ciltlik Kırım Tatar Tarihi kitabı kamuoyuna tanıtılmıştı.

Bunlara da bakın: