Volker: "Rusya, Minsk Anlaşmalarını imzaladı fakat yerine getirmiyor"

15 Eylül 2019, 12:54

ABD Dışişleri Bakanlığının Ukrayna Özel Temsilcisi Kurt Volker, Minsk Anlaşmalarının başarıyla uygulanması için her şarta sahip olduğunu ancak Rusya’nın kendi sorumluluğunu kabul etmediği ve yükümlülüklerini yerine getirmediğini ifade etti.

Kıyiv’de (Kyiv) 12-14 Eylül 2019 tarihleri arasında düzenlenen Yalta Avrupa Stratejisi (YES) forumunda konuşan Volker, “Minsk Anlaşmaları Minsk Sürecinin başarılı olması için her bileşene sahip. Sorun müzakerelerin formatında değil, sorun Rusya’nın Minsk Anlaşmaları çerçevesindeki sorumluluklarını kabul etmemesinde. Rusya, Minsk Anlaşmaları imzaladı, sorumluluğu var fakat, o onları kabul etmiyor ve yerine getirmek istemiyor.” diye kaydetti.

RUSYA’NIN UKRAYNA’YA BASKI PLANI TERS TEPTİ

Rusya’nın sürekli Donbas’ta kendi güçlerinin bulunmadığını, hiçbir sorumluluğunun olmadığınu, Ukrayna’da bir iç çatışmanın yaşandığını ve Ukrayna yönetiminin sözde iki “halk cumhuriyetleriyle” müzakereler yapmak zorunda olduğunu ileri sürdüğünü belirten Volker, “Söz konusu süreçteki sorumlulukları kabul ettirmek için Rusya ile çalışmalar yapılmalı.” dedi.

Öte yandan Donbas’taki çatışmaları Ukrayna’ya baskı oluşturmak için kullanan Rusya’nın Ukrayna’yı daha güçlü ve başarılı yaptığını vurgulayan Volker, “Bu iç çatışma veya iç savaş yahut etnik çatışma değil. Rusya bu çatışmayı Ukrayna’ya, Ukrayna yönetimine baskı uygulamak için kullanıyordu. Ancak bu işe yaramadı, Ukrayna demokrasi ve devlet kuruluşları konusunda daha başarılı, güçlü oldu.” diye konuştu.

Donbas
Kurt Volker
Minsk Anlaşmaları
Rusya