Volkan Bozkır’ın Birleşmiş Milletler 75. Genel Kurul Başkanlığı görevi sona erdi

Haberler
Ayyıldız Huri Kaptan
15 Eylül 2021, 12:14
Ayyıldız Huri Kaptan
15 Eylül 2021, 12:14

Volkan Bozkır’ın Birleşmiş Milletler 75. Genel Kurul Başkanlığı görevi sona erdi. Dışişleri Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığının konuya ilişkin açıklamasında, “Sayın Bozkır’ı başarılı Genel Kurul Başkanlığı için tebrik ediyor, halefi Maldivler Dışişleri Bakanı Sayın Abdulla Shahid’e BM 76. Genel Kurul çalışmalarında başarılar diliyoruz” ifadelerine yer verildi.

Birleşmiş Milletler (BM) 75. Genel Kurul Başkanı Volkan Bozkır, dün görevini 76. Genel Kurul Başkanlığına seçilen Maldivler Dışişleri Bakanı Abdulla Shahid’e devretti. Eski AB Bakanı ve Başmüzakereci Büyükelçi Volkan Bozkır’ın Birleşmiş Milletler 75. Genel Kurul Başkanlığı görevini tamamlaması hakkında Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı tarafından açıklama yayımlandı.

Volkan Bozkır'ın Birleşmiş Milletler 75. Genel Kurul Başkanlığı görevi sona  erdi

DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI: BM TEŞKİLATINDA SEÇİMLE GELİNEN EN ÜST DÜZEY GÖREV

Dışişleri Bakanlığının açıklamasında, “Eski AB Bakanı ve Başmüzakereci Büyükelçi Volkan Bozkır, 14 Eylül 2020 tarihinde üstlendiği Birleşmiş Milletler 75. Genel Kurul Başkanlığı görevini bugün tamamlamıştır. Genel Kurul Başkanlığı, Birleşmiş Milletler teşkilatında seçimle işbaşına gelinen en üst düzeyli görevdir. Sayın Bozkır, Birleşmiş Milletler’in 75 yıllık tarihinde bu görevi yürüten ilk Türk vatandaşı olmuştur” bilgilendirmesi yapıldı.

“İNSANİ KRİZLERDEN ETKİLENEN GRUPLARA DESTEK VERMİŞTİR”

Bakanlığın açıklamasında Bozkır’ın görevi süresince, Kovid-19 salgıının getirdiği kısıtlamalara rağmen Genel Kurul çalışmalarının kesintisiz biçimde devamını sağladığı belirtilerek şunlar kaydedildi:

“Uluslararası toplumun vicdanını yaralayan Filistin, Suriye ve Myanmar gibi krizlerin Genel Kurul’da ele alınmasına yönelik çabalara öncülük etmiş ve tüm üye devletlerin eşit temsil edildiği Genel Kurul’un güçlendirilmesine yönelik çabalara destek vermiştir.
Sayın Bozkır, ayrıca, çoktaraflılık ilkesinin güçlendirilmesi, en az gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler ile dünyanın çeşitli bölgelerinde çatışma, doğal afetler ve insani krizlerden etkilenen gruplara destek verilmesi ve kadınların toplum hayatındaki rolünün güçlendirilmesi konularına öncelik atfetmiş, resmi ziyaretleri aracılığıyla bu konuları uluslararası kamuoyunun da dikkatine getirmiştir.

“BOZKIR, BM CAMİASINDA TAKDİRLE KARŞILANDI”

Ayrıca, “Sayın Bozkır’ın ortaya koyduğu gerçekçi, kararlı ve duyarlı liderlik uluslararası toplum ve Birleşmiş Milletler camiasınca takdirle karşılanmıştır. Sayın Bozkır’ı başarılı Genel Kurul Başkanlığı için tebrik ediyor, halefi Maldivler Dışişleri Bakanı Sayın Abdulla Shahid’e BM 76. Genel Kurul çalışmalarında başarılar diliyoruz” denildi.