Mıkolayiv valisi Vitaliy Kim, savaşmak istemeyen Rus askerlerine hayatta kalmanın tek yolunu teklif etti

Güncel
Manas
11 Mart 2022, 01:13
Manas
11 Mart 2022, 01:13

Ukrayna’nın Mıkolayiv kentinin valisi Vitaliy Kim, savaşmak istemeyen ancak geri çekilme cezasından korkan Rus ordusu için “yeşil koridor” oluşturmayı teklif etti. Vitaliy Kim, işgal altındaki Kırım’da ve Herson bölgesi sınırında işgalci Rus askerlerinin savaşmaktan korkarak çaresiz kaldıklarını duyurdu. Kim, “Birçok asker Ukrayna ile savaşmak istemiyor, ancak idam edileceğini bildikleri için geri dönmekten korkuyorlar.” dedi.

İşgalci Rus birlikleri Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü bozmak için sivil ve asker ayrımı gözetmeksizin saldırmaya devam ediyor. Bununla birlikte Herson bölgesindeki işgalci Rus ordusuna ait bazı askerlerin Ukrayna ordusuyla savaşma konusunda isteksizlik gösterdiği ifade ediliyor. Ukrayna’nın Mıkolayiv kentinin valisi Vitaliy Kim, 10 Mart 2022 tarihinde sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, savaşmak istemeyen Rus askerlerinin güvenli bir şekilde evlerine dönmeleri için “yeşil koridor” oluşturmayı teklif etti.

Rus askeri, yemek veren Ukrayna vatandaşlarına teslim oldu

VİTALİY KİM: TEKLİFİMDEN BAŞKA SEÇENEĞİNİZ YOK

Ukrayna’nın Mıkolayiv kentinin valisi Vitaliy Kim, henüz Ukraynalılara karşı suç işlememiş olan Rus askerlerinin güvenli bir şekilde evlerine dönebilmeleri için “yeşil koridor” oluşturulabileceğine dikkat çekerek, “Yaşamak istiyorsanız ne yapmanız gerektiğine dair talimatlar vereceğim. Topçular ve roketatarlar için geçerli değildir bu sözüm. Başka seçeneğiniz yok. Ya kaçarsınız ya da vurulursunuz.” ifadesini kullandı.