Visa ve Mastercard'dan Rusya kararı

Ekonomi
qha muhabir
06 Mart 2022, 10:45
qha muhabir
06 Mart 2022, 10:45

Finansal hizmet şirketleri Visa ve Mastercard, Rusya’daki faaliyetlerini askıya aldıklarını duyurdu. Rusya dışındaki finans kurumları tarafından verilen Visa ve Mastercard hizmeti artık Rusya’da çalışmayacak. Rus bankaları tarafından verilen kartlar Mastercard ağı tarafından desteklenmeyecek.

Visa ve Mastercard, Rusya’daki faaliyetlerini askıya aldı. Rus bankaları tarafından verilen kartlar artık Mastercard ağı tarafından desteklenmeyecek. Rusya dışında verilen Visa ve Mastercard kartları Rusya’da çalışmayacak.

Visa’dan yapılan açıklamada, şirketin gelecek günlerde tüm Visa işlemlerini durdurmak için ortaklarıyla birlikte çalışacağı aktarıldı. Ayrıca, süreç tamamlandığında Rusya dışındaki finans kurumları tarafından verilen Visa kartların da Rusya’da çalışmayacağı, Rusya’da verilen Visa kartlarıyla başlatılan tüm işlemlerin artık ülke dışında çalışmayacağı vurgulandı.

SAVAŞ, DEĞERLERİMİZ DOĞRULTUSUNDA YANIT VERMEMİZİ GEREKTİRİYOR

Rusya’nın Ukrayna’yı sebepsiz yere “işgal etmesinin” ve tanık olunan kabul edilemez olayların ardından harekete geçmek zorunda kaldıklarını söyleyen Visa’nın Üst Yöneticisi Al Kelly şu ifadelerle müşterilerinden özür diledi:

Bunun değerli meslektaşlarımız ve Rusya’da hizmet verdiğimiz müşteriler, ortaklar, tüccarlar ve kart sahipleri üzerinde yaratacağı etkiden dolayı üzgünüz. Bu savaş ve barışa ve istikrara yönelik süregelen tehdit, değerlerimiz doğrultusunda yanıt vermemizi gerektiriyor

RUS BANKALARININ VERDİĞİ KARTLARI ARTIK MASTERCARD DESTEKLEMİYOR

Mastercard’dan yapılan açıklamada da mevcut çatışmanın benzeri görülmemiş yapısı ve belirsiz ekonomik ortam dikkate alınarak Rusya’daki ağ hizmetlerinin askıya alınmasına karar verildiği belirtildi. Açıklamada, “Rus bankaları tarafından verilen kartlar artık Mastercard ağı tarafından desteklenmeyecek. Ülke dışında verilen herhangi bir Mastercard, Rus işletmelerinde veya ATM’lerinde çalışmayacaktır” denildi.