Vilnius'ta Özgür Rusya Forumu düzenlendi

10 Kasım 2019, 17:27

Litvanya’nın başkenti Vilnius’ta 9-10 Kasım 2019 tarihleri arasında 8. Özgür Rusya Forumu düzenlendi. Foruma Rusya’nın 50 bölgesinden ve 31 ülkeden gelen 500’den fazla kişi katıldı.

Forumun açılışında konuşan dünya şampiyonu satranç ustası, muhalif Rus politikacı Garri Kasparov, Berlin duvarının 30 yıl önce yıkıldığını hatırlatarak, “Bugün Rusya’nın şu anki yönetimi sonsuza kadar iktidarda kalacak gibi geliyor. Ama 50 yıl önce insanların düşündüğünü hayal edin; o insanlar nasıl bir duvarla mücadele etti . Hiçbir şansları yokmuş gibi geliyordu. Fakat onlar mücadele etti ve kazandılar.” ifadelerini kullandı.

Forumda Rusya’da aktivist ve muhaliflere karşı yapılan baskılar ve ülkedeki yönetim sisteminin totalitarleşmesi ele alındı.

“RUSYA’DA ADİL MAHKEME VE SORUŞTURMA YOK”

Avukat İrina Biryukova Rusya’daki durumu değerlendirirken, “Rusya’da şu an adil mahkeme ve soruşturma diye bir şey yok; her şey tek iradeye bağlı. Avukatlar duruşma salonlarından çıkartılıp dövülüyorlar; bununla mücadele etmek çok zor.” dedi.

Eski siyasi tutsak, Ukraynalı yönetmen Oleg Sentsov da Foruma misafir konuşmacı olarak katıldı.

Вильнюс. Форум свободной России. Приехал познакомиться и пообщаться с российскими оппозиционерами, считающими Крым…

Опубліковано Oleg Sentsov Субота, 9 листопада 2019 р.

ESKİ SİYASİ TUTSAK, MUHALİFLERE NE DEDİ?

Facebook üzerinden açıklama yapan Sentsov, “Vilnius. Özgür Rusya Forumu. Kırım’ın Ukrayna’ya ait olduğunu düşünen ve Putin’i tüm özgür insanların bir düşmanı olarak gören Rus muhalifleri ile tanışmaya ve sohbet etmeye geldim. İnsanları bizim bayraklarımızla karşıladım.” diye bildirdi.

“Rusya’da neler yapılmalı?” konusunda konuşma yaptığını anlatan Sentsov, “Araba lastikleri getirin. Sonra ise onları yakın” tavsiyesini verdiğini belirtti.


muhalefet
Özgür Rusya Forumu
Rusya
Bunlara da bakın: