Vikipedi'ye Kırım Tatarca makale yazma kampanyası

Haberler
E. K.
16 Haziran 2021, 13:21
E. K.
16 Haziran 2021, 13:21

Kullanıcıları tarafından ortaklaşa olarak birçok dilde hazırlanan; özgür, bağımsız, ücretsiz, reklamsız ve kâr amacı gütmeyen bir internet ansiklopedisi olan Vikipedi sitesine, Kırım Tatarca makale yazma kampanyası başlatıldı. Proje, Kırım Tatar Dilinin Korunması ve Geliştirilmesi Konseptinin uygulanması çerçevesinde hayata geçiriliyor.

Ukrayna Geçici İşgal Altındaki Toprakların Yeniden Entegrasyonu Bakanlığının inisiyatifiyle Vikipedi’ye Kırım Tatarca makale yazma maratonu başlatıldı. 15 Haziran 2021’de başlayan ve 15 Temmuz 2021’e kadar devam edecek “Özgür Ansiklopedi: Kırım Tatar Vikipedisini Yazıyoruz” kampanyası, Vikimedia Ukrayna teşkilatı ile işbirliğinde ve Kırım Tatar gençlik kamu kuruluşlarının katılımıyla Kırım Tatar Dilinin Korunması ve Geliştirilmesi Konseptinin uygulanmasının çerçevesinde düzenlendi.

KIRIM TATARCA VİKİPEDİ 13 YILDIR VAR

Ukrayna Geçici İşgal Altındaki Toprakların Yeniden Entegrasyonu Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, maratonun amacının, Kırım Tatar dilinde Vikipedi makaleleri oluşturmak ve geliştirmek olduğu belirtilerek, “Kırım Tatarca Vikipedi 13 yılı aşkın bir süredir var ve 10 binden fazla makale içeriyor. Bu, Kırım Tatar dilinde özgür bilginin gelişmesine büyük bir katkıdır. Ancak ne yazık ki dil bölümünde hala yeterince ele alınmayan birçok anahtar konu var, özellikle temel kavramlarla ilgili birçok makale eksik veya çok kısa.” ifadelerine yer verildi.

SEYTHALİLEV: KIRIM TATAR DİLİ MÜMKÜN OLDUĞUNCA ERİŞİLEBİLİR OLMALI

Resmi dil ile birlikte yerli Kırım Tatar halkının dilinin geliştirilmesi ve işleyişinin stratejik bir görev olduğu kaydedilirken, Geçici İşgal Altındaki Toprakların Yeniden Entegrasyonu Bakan Yardımcısı Snaver Seythalilev, “2032 yılına Kırım Tatar Dilinin Korunması ve Geliştirilmesi Konseptinin kabul edilmesi de dahil olmak üzere hükumet tarafından atılan bir dizi adım bunu kanıtlıyor. Milli mirasın temel bir bileşeni olan Kırım Tatar dili, hem Ukrayna’da hem de dünya çapında günlük kullanım, eğitim, araştırma ve literatürün zenginleştirilmesi için mümkün olduğunca erişilebilir olmalıdır. Ve herhangi bir dil, en iyi dağıtım ve kullanım seviyesine, modern dijital platformlara entegrasyonu ile ulaşır.” açıklamasında bulundu.

DİL UZMANLARI, MARATONA DAVET EDİLDİ

Seythalilev, “Özgür Ansiklopedi” maratonunun, Vikipedi’nin Kırım Tatar dilinde bir dizi metinle doldurulmasına ve gelecekte otomatik metin çevirisi teknolojisine geçilmesine olanak sağlayacak unsur olduğuna dikkat çekti. Ayrıca Bakan Yardımcısı, özellikle Kırım’da yaşayanlar olmak üzere Kırım Tatar halkının temsilcilerini ve dil uzmanlarını bu maratona katılmaya çağırdı.

Maraton iki kategoride yapılacak:

Vikipedi’nin tüm dil bölümlerinde esas olan 1000 makale;

Ukrayna, Kırım, Kırım Tatar kültürü ve gelenekleri, tarihi şahsiyetler ve benzerleri ile ilgili 100 makale.

Makalelerin bağımsız olarak yazılabileceği ya da Ukraince veya diğer dillerden çevrilebileceği belirtilirken, tüm makalelerin Vikipedi kurallarına uyması, özellikle telif hakkı ihlalleri içermemesi, tarafsız ansiklopedik tarzda yazılması ve bağımsız yetkili kaynaklara atıfta bulunması gerektiği bildirildi.

Katılımcılara hediyeler verileceği, kampanyaya en fazla katkı yapacak on katılımcının da ödüllendirileceği, organizatörlerin haziran ayında, Kırım Tatarca Vikipedi’nin düzenlenmesi konusunda bir web semineri düzenlemeyi planladığı kaydedildi.