Vershbow: Karadeniz'de Rus saldırganlığı riski, Baltık’takinden çok daha yüksek

12 Kasım 2020, 15:42

NATO Genel Sekreteri’nin eski yardımcısı ve ABD’nin eski Moskova Büyükelçisi, Washington’daki Atlantik Konseyi Strateji ve Güvenlik Merkezi görevlisi Alexander Vershbow, NATO’nun, Karadeniz bölgesindeki stratejisini yeniden gözden geçirmesi gerektiğini, çünkü bölgede Rusya’dan gelen tehditlerin kıtanın kuzeyindekinden daha fazla olduğunu ifade etti.

9 Kasım 2020 tarihinde başlayan Lviv Güvenlik Forumu’nda konuşan Vershbow, NATO’nun, Karadeniz bölgesinin önemini artırması gerektiğini, çünkü “gerçek Rus saldırganlığı risklerinin”, NATO ve Rusya’yı etkili bir şekilde durduran İsveç, Finlandiya gibi ülkelerin bulunduğu Baltık ve Kuzey Denizi’ndekinden çok daha yüksek olduğunu ifade etti. Vershbow, “Karadeniz’de Ruslar, komşularının egemenliğini ve bağımsızlığını defalarca hiçe saydı.” dedi.

RUSYA’NIN KARADENİZ’DEKİ SALDIRGAN POLİTİKALARI

Vershbow, Transatlantik topluluğu ve NATO’nun, Rusya’nın dünya düzenine meydan okuduğu ve en saldırgan olduğu bölge olan Karadeniz bölgesinin stratejik önemini hala hafife aldığını kaydetti.

“KIRIM’IN İŞGALİ GÜÇ DENGESİNİ DEĞİŞTİRDİ”

Günümüzde Karadeniz bölgesinin, birçok yönden Rusya’nın zayıflatma ve istikrarı bozma stratejisinin ekseni haline geldiğini ifade eden Vershbow, işgal edildiği günden bu yana Kırım’ın askerileştirilmesinin, Karadeniz’deki güç dengesini değiştirdiğini ve onu Orta Doğu ve Doğu Akdeniz’deki Rus maceracılığı için bir sıçrama tahtası haline getirdiğini ifade etti.

Ayrıca, işgal altındaki Kırım’ın, NATO güçlerinin hareketini ve bölgedeki savunma yeteneklerini güçlendirme çabalarını önemli ölçüde zorlaştırdığı belirtilirken, 2014 yılından başlayarak NATO’nun Baltık ve Kuzey Denizi’nde varlığını artırdığı, ancak Karadeniz bölgesinin asla bir öncelik olarak görülmediği kaydedildi.

Alexander Vershbow
Karadeniz bölgesi
Kırım'ın işgali
nato
Bunlara da bakın: