Vernadskiy Tavriya Milli Üniversitesinde Kırım Tatar Sürgünü anlatılacak

Haberler
Anife Bilal
11 Mayıs 2019, 14:40
Anife Bilal
11 Mayıs 2019, 14:40

Kırım Tatar Kaynak Merkezi ve Vernadskiy Tavriya Milli Üniversitesi, 18 Mayıs 1944 Kırım Tatar Sürgününün 75. yıl dönümü dolayısıyla tartışma paneli düzenlenecek.

Vernadskiy Tavriya Milli Üniversitesi’nde 15 Mayıs 2019 tarihinde saat 12.00’de düzenlenecek panel sırasında üniversitesi öğrencilere Kırım Tatar Sürgünü ve onun soykırım olarak soruşturulmasının önemi anlatılacak. Bununla birlikte etkinlik sırasında “1944 Soykırımı Tanıkları” filmi de gösterilecek.

Kırım Tatar Kaynak Merkezi Başkanı, Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) üyesi Eskender Bariyev, 1944 Kırım Tatar Sürgünü ile ilgili soruşturmanın başlatılmasına öncülük eden insanlardan biri olan Ukrayna Kahramanı, Korgeneral Grigoriy Omelçenko, insan hakları savunucusu Avukat Aleksandr Poznyak, Kırım Tatar tarihçi Gülnara Bekirova ve Kırım Tatar Milli Meclisi üyesi Riza Bekirov panele konuşmacı olarak katılacak.

1944 KIRIM TATAR SOYKIRIMI

Sovyet hükûmeti, Sovyet diktatörü Stalin’in emriyle 18 Mayıs 1944’te Kırım’daki tüm Kırım Tatarlarını sürgün etti. Sürgün sırasında Kırım Tatar erkeklerinin büyük çoğunluğu Kızılordu’da Alman Nazi ordusuna karşı savaşıyordu. Orta Asya ve Sibirya’ya sürgün edilen Kırım Tatarlarının yüzde 46’sı yolda veya gittikleri yerlerde açlık, susuzluk ve hastalık gibi çeşitli sebeplerden dolayı hayatını kaybetti.

Kırım Tatarları, 1989’un sonuna kadar sürgün yerlerinde zorla tutuluyordu. Anavatan Kırım’a geri dönme teşebbüsleri hapisle ve yeni sürgünle cezalandırılıyordu. Kırım Tatar adı yok edilmişti. Bunun sonucunda Kırım Tatar halkı büyük kayıplar yaşadı. Sovyetler Birliğinin dağılmasıyla birlikte Kırım Tatarları vatana dönmeye başlarken 150 bini maddi yetersizlik ve yasal engeller nedeniyle Orta Asya’da kaldı.
 
Ukrayna’da Kırım Tatar sürgünü resmen soykırım olarak tanındı. 1944 Kırım Tatar sürgününün soykırım olarak tanınmasını öngören 2493 No’lu karar tasarısı Ukrayna Parlamentosu tarafından 12 Kasım 2015 tarihinde yapılan oturumda kabul edildi. Bunun yanı sıra 18 Mayıs, “Kırım Tatar Soykırım Kurbanlarını Anma Günü” olarak kabul edildi.
 
Kırım’ın Rusya tarafından işgal edilmesinden sonra Ukrayna’nın başkenti Kıyiv’de Ukrayna Başsavcılığı’na bağlı olarak kurulan Kırım Özerk Cumhuriyeti Savcılığı, 2016 yılında 1944 Kırım Tatar Sürgünü olayı ile ilgili soruşturma başlattı.

Rus işgali altında bulunan Kırım’da işgalci güçler, 5 yıldan beri Kırım Tatarlarına sürgün kurbanlarını anmak için toplu etkinlikler ve mitingler düzenleme izni vermiyor.