Vereşçuk: Mariupol'den sivillerin tahliyesi konusunda anlaşmaya varıldı

Güncel
Anife Bilal
20 Nisan 2022, 14:44
Anife Bilal
20 Nisan 2022, 14:44

Ukrayna Başbakan Yardımcısı, Geçici İşgal Altındaki Toprakların Yeniden Entegrasyonu Bakanı İrına Vereşçuk, Rus ordusu tarafından haftalardır kuşatma altında tutulan Mariupol kentinden sivillerin tahliye edilmesi ile ilgili anlaşmaya varıldığını bildirdi. Bakan Vereşçuk, kadın, çocuk ve yaşlıların bugün kentten tahliye edileceğini ifade etti.

Ukrayna, bir buçuk aydır Rusya tarafından devamlı bombalanan Mariupol kentinde mahsur kalan kadın, çocuk ve yaşlıların tahliye edilmesi için 20 Nisan 2022 tarihinde insani koridorun açılacağını duyurdu. Ukrayna Başbakan Yardımcısı, Geçici İşgal Altındaki Toprakların Yeniden Entegrasyonu Bakanı İrına Vereşçuk yaptığı açıklamada, “Mariupol’daki feci insani durum göz önüne alındığında, bugün çabalarımızı bu yönde odaklayacağız. Kadın, çocuklar ve yaşlılar için insani koridorun açılması konusunda ön anlaşma yapmaya başardık.” diyerek, tahliyenin saat 14.00’da başlayacağını aktardı. 

Durumun çok zor olduğunu ve her an değişebileceğini belirten Bakan, “Her şeyin düzgün çalışması için elimizden geleni yapacağız” dedi.

Bilindiği gibi Ukrayna’da son üç günde sivillerin tahliyesi için insani koridarlar açılmadı. İşgalciler Mariupol’den ise en son 11 Nisan’da sivillerin çıkmasına izin vermişti.

RUSYA, MARİUPOL KENTİNİ KUŞATMA ALTINDA TUTUYOR! 

Rusya’nın 24 Şubat’ta Ukrayna’yı topyekun işgal girişiminden en çok Ukrayna’nın güneyindeki Mariupol kenti zarar görüyor. İşgalci Rus işgal güçleri, bir buçuk aydır kenti havadan bombalıyor ayrıca kente insani yardımın getirilmesini engelliyor. Şehirden tahliye olmak isteyenler, işgalci Rus ordusu tarafından ya engelleniyor ya da zorla Rusya şehirlerine giden sözde koridorlara yönlendiriliyor. Ayrıca işgalciler, kent sakinlerine Ukrayna tarafına sadece kendi araçlarıyla çıkmasına izin veriyor. Fakat devamlı bombalanan kentte sağlam araba ve benzin bulmada sorun yaşanıyor.

Farklı değerlendirmelere göre, halen yaklaşık 120 bin Mariupol sakini kuşatma altında tutuluyor. Kentte kalan Ukrayna birlikleri, işgalcilere karşı savaşmaya devam ediyor.