Vereşçuk: Bugün Sumı için insani koridorun açılması gerekiyor

Güncel
Anife Bilal
08 Mart 2022, 12:21
Anife Bilal
08 Mart 2022, 12:21

Ukrayna Başbakan Yardımcısı, Geçici İşgal Altındaki Toprakların Yeniden Entegrasyonu Bakanı İrına Vereşçuk, bugün Sumı kentindeki sivillerin tahliye edilmesi için insani koridorun oluşturulmasını beklediklerini duyurdu. Vereşçuk, Rusya’yı manipülatif eylemlere başvurmamaya ve belgelerle teyit edilmiş anlaşmayı yerine getirmeye çağırdı.

Ukrayna Başbakan Yardımcısı, Geçici İşgal Altındaki Toprakların Yeniden Entegrasyonu Bakanı İrına Vereşçuk, bugün Sumı kentindeki sivillerin tahliye edilmesi için insani koridorun oluşturulması gerektiğini duyurdu. Bakan, insani koridorun oluşturulma gerçeğinin, Rusya tarafından Uluslararası Kızıl Haç Komitesi’ne gönderilen resmi bir mektupta teyit edildiğini belirtti.

Uluslararası Kızıl Haç Komitesi’ne gönderilen resmi mektupta tahliye için sadece Sumı, Golubivka, Lohvıtsya, Lubnı, Poltava üzerinden geçen bir güzergah konusunda anlaşmaya varıldığına dikkat çeken Bakan, “Rus tarafının insani koridorları sabote etmeyi planladığına ve insanları diğer yöne gitmeye zorlamak için güzergah üzerinde manipülasyonlar yapmaya hazırlandığına dair bilgiler elimize ulaştı. Rus tarafını manipülatif eylemlere başvurmamaya ve belgelerle teyit edilmiş sözünü yerine getirmeye çağırıyoruz.” dedi.