Vefatının 41. yıldönümünde ünlü şair Özdemir Asaf'ın hayat hikayesi

Güncel
Ömer Kaya
28 Ocak 2022, 23:08
Ömer Kaya
28 Ocak 2022, 23:08

Türk edebiyatının unutulmaz isimlerinden, dizeleriyle hayata dokunan ünlü Türk şairi Özdemir Asaf, 28 Ocak 1981’de İstanbul’da hayata gözlerini yummuştu. Şairin Lavinia, Çiçek Senfonisi, Yalnızlık Paylaşılmaz gibi kitaplarının yanı sıra ve çok sayıda eseri hafızalarda tazeliğini koruyor.

Türk edebiyatının usta kalemi, gerçek adıyla Halit Özdemir Arun, 11 Haziran 1923’te doğdu. Ankara’da Mehmet Asaf Bey ile Hamdiye Hanım’ın ikiz çocuklarından birisi olan Halit Özdemir, 7 yaşındayken babasını kaybedince, ailesiyle İstanbul’a taşındı ve Galatasaray Lisesinin ilkokulunda eğitim hayatına adım attı. Acıbadem’deki köşkünde biçki dikiş kursu açarak, ailenin geçimini sağlayan Hamdiye Hanım, soyadı kanunun çıkmasının ardından saf, arı, temiz anlamına gelen Arun soyadını seçti. Şairin ünlü; Lavinia, Çiçek Senfonisi, Yalnızlık Paylaşılmaz gibi kitapları ve çok sayıda eseri yer alıyor.

Türk Edebiyatçılar Birliği temsilcisi olarak 1959’da Belçika Milletlerarası Şiir Bienali’ne konuk olan Asaf, Makedonya Yazarlar Birliği’nin davetlisi olarak da 1966’da Yugoslavya’da gerçekleşen Şiir Kongresi’ne katıldı.

Duygu dolu mısraların şairi: Özdemir Asaf

Özdemir Asaf, Yuvarlak Masa Yayınlarını ve matbaasını 1970’te kapattı. Hastalığı nedeniyle 1979’da Vakıf Gureba Hastanesi’nde tedavi görmeye başlayan Asaf’a, Aralık 1980’de akciğer kanseri teşhisi konuldu.

Usta şair, İstanbul’da 28 Ocak 1981’de 58 yaşındayken hayatını kaybetti ve Aşiyan Mezarlığı’na defnedildi.