Veciye Kaşka’nın ölümüyle ilgili reddedilen denetime itiraz edilecek

05 Şubat 2020, 18:01

Kırım Tatar milli hareketinin efsanevi ismi Veciye Kaşka’nın ölümü ile ilgili ön soruşturmanın tekrar yapılması yönündeki taleplerin reddedilmesi üzerine, Avukat Nikolay Polozov, sözde mahkemeye verilen karar ile ilgili itiraz ettiğini bildirdi.

İlgili başvuruyu Akmescit’teki Kremlin kontrolündeki Kiyevskiy Bölge Mahkemesine gönderdiğini belirten Polozov, “Veciye Kaşka’nın oğlu İbram Kaşka’ya göre sözde Soruşturma Komitesinin Kiyevskiy Bölgesi Şubesinin soruşturma görevlisini tarafından yapılan ön soruşturma denetimi tam ve düzgün olarak yapılmadı. Bir dizi olay ve koşulların soruşturma görevlisi tarafından hiç araştırılmadı. Örneğin, polis görevlisinin ambulans arabasında olan Veciye Kaşka’nın hastaneye gitmesine izin verilmemesi gerçeğine hiç yer verilmedi.” diye anlattı.

Avukat Polozov’a göre zamanında hastaneye götürülüp yoğun bakıma yatırılması durumunda Veciye Kaşka kurtarılabilirdi.

Polozov itiraz dilekçesinin 6 Şubat 2020 tarihinde inceleneceğini bildirdi.

DÜZMECE “VECİYE KAŞKA DAVASI”

Bilindiği gibi Rus işgali altındaki Kırım’da, 23 Kasım 2017’de, işgalci güçler yeni baskınlar düzenledi ve birkaç Kırım Tatar aktivistini gözaltına aldı. Rus işgalcilerin Akmescit’te bir kafeye, Kırım Tatar aktivistlerin güya Türkiye vatandaşı şahıstan para talep ettiği bahanesiyle düzenlediği baskın sırasında 26 Şubat davası çerçevesinde yargılanan Kırım Tatarı Mustafa Degermenci’nin babası Bekir Degermenci, Kırım Tatar milli hareketi aktivisti Asan Çapuh, Kırım Tatar aktivist Kazim Ametov ve Ruslan Trubaç gözaltına alındı. İşgalciler, Kırım Tatarlarının Türkiye vatandaşı Yusuf Altan isimli şahıstan 7 bin dolar para talep ettiğini ileri sürdü.

Akmescit’teki sözde Kievskiy Bölge Mahkemesi, 23 Kasım’da yapılan baskınlardan sonra gözaltına alınan dört Kırım Tatar aktivist hakkında da tutukluluk kararı çıkardı.

FSB’nin düzenlediği baskın sırasında Kırım Tatar milli hareketinin efsanevi emektarı Veciye Kaşka fenalaştı. 83 yaşındaki Kırım Tatar aktivisti yaşadığı strese dayanamayıp hastaneye yetişemeden ambulansta hayatını kaybetti. Daha sonra alınan bilgilere göre, söz konusu şahsın, yaşama veda eden Kırım Tatar milli hareketi emektarı Veciye Kaşka ve diğer birkaç kişiye daha borcu olduğu öğrenildi.

Avukat Nikolay Polozov, Kırım Tatar Milli Hareketi emektarı Veciye Kaşka’nın ölüm sebebini bulmak için bağımsız hukuk araştırması başlattığını bildirmişti.

İŞGALCİLER OLAYI KARARTMAYA ÇALIŞIYOR

Kırım Tatar milli hareketi emektarı Veciye Kaşka’nın ölümüyle ilgili bağımsız soruşturma yürüten avukat Nikolay Polozov, davayla ilgili video materyallerine erişim talebinin işgalciler tarafından sürekli reddedildiğini bildirmişti.

Ayrıca Polozov, Veciye Kaşka’nın ölümüyle ve Kırım Tatar aktivistlerden Bekir Degermenci, Asan Çapuh, Ruslan Trubaç ve Kazim Ametov’un tutuklanmasıyla sonuçlanan baskın sırasında işgalci kolluk kuvvetleri görevlilerinin Veciye Kaşka’yı tüfek namlusuyla darp ettiğini ifade etmişti.


Kırım Tatarları
Nikolay Polozov
Veciye Kaşka
Bunlara da bakın: