"Veciye Kaşka davası": Sözde savcı 4 Kırım Tatar aktivist için istediği cezayı açıkladı

Haberler
Anife Bilal
10 Nisan 2019, 17:50
Anife Bilal
10 Nisan 2019, 17:50

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da Kırım Tatar aktivistler Bekir Degermenci, Kazim Ametov, Ruslan Trubaç ve Asan Çapuh’un aleyhine açılan düzmece  “Veciye Kaşka davası” çerçevesinde alınan “mahkeme kararının” 17 Nisan tarihinde açıklanacağı bildirildi.

Kırım’ın sözde Kievskiy Mahkemesinde bugün düzenlenen sözlü karar duruşmasında konuşan sözde savcı, Kırım Tatar aktivistler Kazim Ametov, Ruslan Trubaç ve Bekir Degermenci için 3 yıl şartlı hapis cezası ve 3 yıl denetimli serbestlik, Asan Çapuh için ise 3,5 yıl şartlı hapis cezası ve 3 yıl denetimli serbestlik cezası istedi.

Sözlü karar duruşması sırasında üç Kırım Tatar aktiviste son söz söyleme hakkı verildi. Mahkemede son sözüyle konuşan Kazim Ametov, “62 yaşındayım, hiçbir zaman suç işlemedim.” diye kaydetti. Asan Çapuh da “mahkemeye” seslenerek, “Mahkemeden adaletli karar vermesini rica ediyorum.” dedi.

Bekir Degermenci ise “Suçlu olsaydım, mahkeme önünde bu kadar insan toplanmazdı. Karar alırken bu durumun göz önünde bulundurulmasını rica ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Üç Kırım Tatar aktivist son sözünü söyledikten sonra sözde mahkeme 17 Nisan tarihine kadar  ara verildiğini açıkladı. 17 Nisan’da Ruslan Trubaç son sözünü söyleyecek ve “mahkeme” kararını açıklayacak.

DÜZMECE “VECİYE KAŞKA DAVASI”

Bilindiği gibi, Rus işgali altındaki Kırım’da, 23 Kasım 2017 tarihinde işgalci güçler yeni baskınlar düzenledi ve birkaç Kırım Tatar aktivisti gözaltına aldı. Rus işgalcilerin, Akmescit’te bir kafeye, Kırım Tatar aktivistlerin güya Türkiye vatandaşı şahıstan para talep ettiği bahanesiyle düzenlediği baskın sırasında 26 Şubat davası çerçevesinde yargılanan Kırım Tatarı Mustafa Degermenci’nin babası Bekir Degermenci, Kırım Tatar milli hareketi aktivisti Asan Çapuh, Kırım Tatar aktivist Kazim Ametov ve Ruslan Trubaç gözaltına alındı. İşgalciler, Kırım Tatarlarının Türkiye vatandaşı Yusuf Altan isimli şahıstan 7 bin dolar para talep ettiğini ileri sürdü.

Akmescit’teki sözde Kievskiy Bölge Mahkemesi, 23 Kasım’da yapılan baskınlardan sonra gözaltına alınan dört Kırım Tatar aktivist hakkında da tutukluluk kararı çıkardı.

FSB’nin düzenlediği baskın sırasında Kırım Tatar milli hareketinin efsanevi emektarı Veciye Kaşka fenalaştı. 83 yaşındaki Kırım Tatar aktivisti yaşadığı strese dayanamayıp hastaneye yetişemeden ambulansta hayatını kaybetti. Daha sonra alınan bilgilere göre, söz konusu şahsın, yaşama veda eden Kırım Tatar milli hareketi emektarı Veciye Kaşka ve diğer birkaç kişiye daha borcu olduğu öğrenildi.