"Veciye Kaşka Davası"nda suçlanan Kırım Tatarına kanser teşhisi konuldu

Güncel
Feride Useinova
27 Ekim 2019, 13:01
Feride Useinova
27 Ekim 2019, 13:01

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da düzmece “Veciye Kaşka davası” çerçevesinde suçlanan Asan Çapuh kansere yakalandı.

Krım.Realii haber kaynağının aktardığına göre avukat Ayder Azamatov Asan Çapuh’un hala ev hapsi cezasını çektiği kiralık dairede bulunduğunu söyledi.

Azamatov, “Ne yazık ki adresini değiştirme çabalarımız başarısız oldu. Cezaevinde ve ev hapsinde bulunduğu süreçte müvekkilimin sağlık durumu kötüleşti. O birçok sefer hastaneye yatırıldı, muayene ve tedavi gördü. Söylediğine göre ona kanser teşhisi koyuldu. Üç kemoterapi seansı geçirdi ve seanslar hala devam ediyor. Bir o kadar daha seansa girecek” dedi

Avukat, daha önce Asan Çapuh’un ev hapsi cezasını çektiği kiralık evde bulunmasının sağlığına çok iyi gelmediğini söylediğini aktardı.

DÜZMECE “VECİYE KAŞKA DAVASI”

Bilindiği gibi, Rus işgali altındaki Kırım’da, 23 Kasım 2017 tarihinde işgalci güçler yeni baskınlar düzenledi ve birkaç Kırım Tatar aktivisti gözaltına aldı. Rus işgalcilerin, Akmescit’te bir kafeye, Kırım Tatar aktivistlerin güya Türkiye vatandaşı şahıstan para talep ettiği bahanesiyle düzenlediği baskın sırasında 26 Şubat davası çerçevesinde yargılanan Kırım Tatarı Mustafa Degermenci’nin babası Bekir Degermenci, Kırım Tatar milli hareketi aktivisti Asan Çapuh, Kırım Tatar aktivist Kazim Ametov ve Ruslan Trubaç gözaltına alındı. İşgalciler, Kırım Tatarlarının Türkiye vatandaşı Yusuf Altan isimli şahıstan 7 bin dolar para talep ettiğini ileri sürdü.

Akmescit’teki sözde Kievskiy Bölge Mahkemesi, 23 Kasım’da yapılan baskınlardan sonra gözaltına alınan dört Kırım Tatar aktivist hakkında da tutukluluk kararı çıkardı.

FSB’nin düzenlediği baskın sırasında Kırım Tatar milli hareketinin efsanevi emektarı Veciye Kaşka fenalaştı. 83 yaşındaki Kırım Tatar aktivisti yaşadığı strese dayanamayıp hastaneye yetişemeden ambulansta hayatını kaybetti. Daha sonra alınan bilgilere göre, söz konusu şahsın, yaşama veda eden Kırım Tatar milli hareketi emektarı Veciye Kaşka ve diğer birkaç kişiye daha borcu olduğu öğrenildi.

ÇAPUH HAKKINDA DENETİMLİ SERBESTLİK KARARI VERİLMİŞTİ

Düzmece “Veciye Kaşka Davası” çerçevesinde yargılanan Kırım Tatar aktivistler Bekir Degermenci, Kazim Ametov, Ruslan Trubaç ve Asan Çapuh hakkında sözde mahkemenin aldığı 17 Nisan 2019’da açıklanmıştı.

Sözde mahkeme Kırım Tatar aktivistler Kazim Ametov, Ruslan Trubaç ve Bekir Degermenci hakkında 3 yıl şartlı hapis cezası ve 3 yıl denetimli serbestlik, Asan Çapuh hakkında ise 3,5 yıl şartlı hapis cezası ve 3 yıl denetimli serbestlik cezası kararı almıştı.