Vatandaşlık yasasının protestoları süren Hindistan’da hükûmet mobil interneti kesti

29 Aralık 2019, 19:17

Hindistan protestolarla çalkalanıyor. Ülkede müslüman olmayan göçmenlere vatandaşlık hakkı verilmesini öngören, ancak aynı durumdaki Müslümanları kapsam dışı bırakan Vatandaşlık Yasası’na yönelik protestolar 9 Aralık 2019’dan bu yana devam ediyor. Hindistan’ın en kalabalık eyaleti olan ve nüfusunun yüzde 20’sini müslümanlardan oluşan Uttar Pradeş’teki yetkililer, mobil internetin ve 21 bölgede SMS servisinin dondurulduğunu açıkladı.

Hindistan’da, hükumet tarafından Vatandaşlık Yasası’na karşı gerçekleştirilecek yeni protestolara önlem maksadıyla 27 Aralık’ta Uttar Pradeş’te internetin kesildiği ve binlerce polis görevlisinin görevlendirildiği aktarıldı.

İNTERNETİ KESTİLER!

Hindistan yetkilileri protestolar yoğunlaştıkça 21 bölgede interneti engelledi. İnternet engelleme önleminin ne kadar süreceği bilinmemekte. İnternet kullanıcıları yeni yasayı eleştirdi ve 19.000’den fazla gönderi yayınladı. Tüm bu kayıtlar silindi. Ülkedeki yetkililer internette 90’dan fazla rapor yayınladı. Basın ayrıca, internetin Tac Mahal’in bulunduğu Agra İlçesinde engellendiğini kaydetti.

Hindistan yetkilileri bu yasayı getirerek Pakistan, Afganistan ve Bangladeş’teki gayrimüslimlere daha kolay vatandaşlık verilmesini sağlamayı amaçlıyor. Hintliler ve Müslümanlar yasaya karşı çünkü görünüşe göre, yeni hüküm anayasal haklarını ihlal ediyor. Sınırın yakınında yaşayanlar da yasalara aynı şekilde karşı. Bangladeş’ten mültecilerin akın etmesinden endişe ediyorlar.

Hindistan Başbakanı Narendra Modi’nin gayrimüslim göçmenlere vatandaşlık hakkı verilmesini öngören ancak benzer durumdaki Müslümanları kapsam dışında bırakan Vatandaşlık Yasası’nı duyurmasının ardından gerçekleştirilen eylemlerde 27 kişi hayatını kaybetti. Daha önce Uttar Pradeş’te düzenlenen eylemlerde 5 bin 400 kişi gözaltına alınmıştı.

YENİ VATANDAŞLIK YASASI NELERİ KAPSIYOR? MÜSLÜMANLAR NEDEN TEPKİ GÖSTERİYOR?

Yasanın metninde şu ifadeler geçiyor: “Hint bölgeleri ile şu anda Pakistan, Afganistan ve Bangladeş’i kapsayan bölgeler arasında sürekli bir sınır ötesi göçün yaşandığı tarihsel bir gerçektir. Pakistan, Afganistan ve Bangladeş anayasası kendi dinlerini tanımlar. Dolayısıyla Budist, Sih, Jain, Parsi, Hindu ve Hristiyanlar bu ülkelerde dini baskı görmektedir. Bu çerçevede, 31 Aralık 2014 tarihinde veya öncesinde Hindistan’a gelen Budist, Sih, Jain, Parsi, Hindu ve Hristiyanlar, ilgili kanun uyarınca yasadışı göçmen muamelesi görmeyeceklerdir. Vatandaşlık için zorunlu olan 11 yıl oturum izni olma gerekliliği de esnetilerek 5 yıla düşürülecektir.”

Bu ülkelerden gelen aynı pozisyondaki Müslümanların ise kanun kapsamı dışında tutulması eleştirilere neden oluyor.

Yeni vatandaşlık yasasına ek olarak, Hindistan hükumeti bu yılın başında Kuzeydoğu’daki Assam’da “Yeni Ulusal Nüfus Kayıt Defteri” olarak bilinen ayrı bir proje başlatmıştı. Bu proje kapsamında yayınlanan vatandaşlık listesinde onlarca yıldır bu bölgede yaşamalarına rağmen çoğunu Müslümanların oluşturduğu 2 milyon kişinin adı yer almamıştı.

hindistan
Hindistan protestoları
Müslümanlar
protesto
Tac Mahal
vatandaşlık yasası
Bunlara da bakın: