Vasıl Bodnar: Bu çocuklar, yarın Ukrayna’yı inşa etme görevi üstlenecek

Güncel
Mehmet Berk Yaltırık
19 Mart 2022, 19:18
Mehmet Berk Yaltırık
19 Mart 2022, 19:18

Rusya’nın Ukrayna’ya başlattığı işgal gün gün artarak, acımasız bir şekilde devam ediyor. Ukrayna’da hayatını kaybeden binlerce yetişkin sivilin yanı sıra çocuklar da bu acımasız savaşın kurbanı oluyor. Hayatını kaybeden Ukraynalı çocukların sayısı an itibarıyla 112 olarak kaydediliyor.

Ukrayna Derneği, hayatını kaybeden 100’den fazla çocuk için bugün Ukrayna’nın Ankara Büyükelçiliği önünde anma töreni düzenledi. Törende çocuklar için mumlar yakılırken, anma törenine gelen çocuklar, hayatını kaybeden akranları için çizdikleri resimleri ve oyuncaklarını Büyükelçiliği önüne bıraktılar. Anma töreninde Ukrayna Ankara Büyükelçisi Vasıl Bodnar ve eşi Katerına Bodnar da hayatını kaybeden çocuklar için konuşma yaptı. Vasıl Bodnar, “Çocuklar, Ukrayna halkının en korumasız kitlesidir” dedi.

Anma töreni kapsamında onlarca çocuk, savaşta hayatını kaybeden akranları için Büyükelçiliğin önüne oyuncak bıraktılar ve onların hatıralarına mum yaktılar.

VASIL BODNAR: RUSYA ÇOCUKLARIMIZI ÖLDÜREREK GELECEĞİMİZİ ELİMİZDEN ALMAYA ÇALIŞIYOR

Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Vasıl Bodnar’ın (Vasyl Bodnar), anma töreninde Ukrayna’da canını feda eden, hayatını kaybeden kadın, erkek ve çocuklar için saygı duruşunda bulunulacağını söylemesiyle tören başladı. Törene gelen Ukraynalı, Kırım Tatarı ve Türk vatandaşlarca bir dakikalık saygı duruşu gerçekleştirildi.

Saygı duruşunun akabinde Büyükelçi Bodnar konuşma yaptı. Bodnar, “Bu acının bu kadar aniden yaşanacağını ve masum insanların zarar göreceğini kimse düşünemezdi” dedi. Bodnar, “Rusya çocuklarımızı öldürürken geleceğimizi elimizden almak istiyor. Bana öyle geliyor ki sanki onlar insanoğlu değil, başka dünyadan öldürmek için gelmişler” diye kaydetti.

Büyükelçi Bodnar, Suriye’de yaşananları Ukrayna’da yaşamanın acı verdiğini söyledi.

“ÇOCUKLAR, UKRAYNA HALKININ EN KORUMASIZ KİTLESİDİR”

Bodnar, “Şu an hayatta kalan ve tahliye edilmeyi bekleyen çocuklar için elimizden geleni yapmalıyız. Burada hem Türk makamları hem Türk iş insanlarıyla oradaki çocukların tahliyesi için uğraşıyoruz. Bu konuda bize yardımı olan herkesten yardım bekliyoruz. Bugün bu çocuklar Ukrayna halkının en korumasız kitlesidir. Ama yarın ve önümüzdeki günlerde Ukrayna’yı yeniden inşa etme görevi üstelenecekler” açıklamasında bulundu.

Savaşın durması ve oradaki sivillerin can güvenliğine ilişkin olarak da Bodnar, “Çabalarımızı birleştirerek savaşın son bulmasına yardımcı olalım. Bu dayanışma demek, bu savaşa hayır demek. Kazanacağımıza inanıyor ve vatanımıza yakın dönemde döneceğimize inanıyoruz. İnşallah vatanımız düşmanlardan her türlü silahlardan arındırılmış olacak. Ama özellikle bugün çocuklarımızı kurtarmak için elimizden geleni yapmalıyız” çağrısı yaptı.

KATERINA BODNAR: “BU MELEKLER HER ZAMAN 2, 4, 6, 8 YAŞINDA KALACAK”

Büyüelçinin eşi Katerına Bodnar, (Kateryna Bodnar) anne olduğunu anımsatarak konuşma yapmak istediğini belirtti. Bodnar, hayatını kaybeden çocuklar için, “Onlar her zaman 2 ,4, 6, 8 yaşında kalacak. Bu melekler, saldırganın mermisinden zarar görmüş ve öteki dünyaya göçmüş melekler olarak kalacaktır. Bu, ülkemizde yaşadığımız gerçek bir kriz, gerçek bir acıdır” ifadelerini kullandı.

BODNAR: “TÜRK HAKI İÇİN YABANCI ACISI DİYE BİR ŞEY YOKTUR”

Katerına Bodnar son olarak, insani yardım desteği sağlayan Türkiye’ye minnet duyduğunu ifade ederek, “Bir anne olarak verdiğiniz destek ve yardımlardan dolayı teşekkür ederim. Sağladığınız her türlü insani yardım bizim için çok önemli. Biz bu desteğinizi yardımınızı ve sevginizi hissediyoruz. Türk halkı için yabancı acısı diye bir şey yoktur” dedi.

Ukrayna Ankara Büyükelçisi Vasıl Bodnar ve eşi Katerına Bodnar’ın konuşmasından sonra, Ukrayna Milli Marşı okundu. Savaşın acısını yüreklerinde hisseden Ukraynalı gençler, öldürülen çocuklar için Ukraince şiir okudu.

Ardından anma törenine gelen pek çok vatandaş, “Katil Putin! Ukrayna’dan defol!” sloganları attı. Anma töreninin sonunda çocuklar, hayatını kaybeden akranları için çizdikleri resimleri Büyükeçiliğin önüne bıraktılar.