"Vakarçuk: Türkiye stratejik müttefikimiz"

Haberler
Mehmet Berk Yaltırık
23 Temmuz 2019, 17:38
Mehmet Berk Yaltırık
23 Temmuz 2019, 17:38

Ahmet Özay-Kıyiv (Kyiv)

Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Almanya Temsilcisi Ahmet Özay, kaleme aldığı, “Vakarçuk: Türkiye Stratejik Müttefikimiz” başlıklı yazısında, Ukrayna’da 21 Temmuz 2019’da düzenlenen olağanüstü parlamento seçimlerinde barajı aşan partilerden Ses (Golos) Partisi’nin Genel Başkanı Svyatoslav Vakarçuk’la ilgili değerlendirmelerini aktardı.

Özay’ın yazısının tam metni şu şekilde:

Ses (Golos) lideri Svyatoslav Vakarçuk genel seçimlerinin galibi Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskiy tarafından başbakan adayı olarak dillendiriliyor. Kendisi ile yaptığım söyleşide Türkiye’ye davet ediyoruz, Türkiye’ye selam gönderiyor ve en kısa zamanda Türkiye’yi ziyaret edeceğini dile getiriyor.

“Ukrayna  komedyen bir cumhurbaşkanı tarafından yönetiliyor. Son genel seçimlerde ülke bir de pop şarkıcısı siyasi lider kazandı. “Okean Elzy” müzik gurubunun solisti Svyatoslav Vakarçuk. Svyatoslav Vakarçuk halk arasında kısa ve öz “Slava” diye anılıyor. Halktan biri. Hitap ettiği kitle açısından baktığımızda Ukrayna’nın “Kıraç”ı diyebiliriz.

Ukrayna genel seçimlerini yeni kurulan ve listesinde iki genç Kırım Tatarını aday gösteren Vakarçuk’un Ses (Golos) Partisi’ni Kıyiv (Kyiv) seçim merkezinde izliyorum. Çevrede genç ve temiz yüzlü insanlar bizdekinin tersine sakin sesiz bir şeylerle uğraşıyorlar. Bizde olsa insanlar oraya buraya koşar. Kalabalık, takım elbiseli heyetler gelip gider. Almanya’da olsa takım elbiseli kariyer avcıları salonda şöyle bir tur atar çevresinden pek memnun kalmamış gibi sıkıntılı tavırlar yapar. Burada öyle değil.  Sanki görkemli bir öğrenci kantinindeyiz.

Oy atma işleminin bitip sandıkların açılmasına daha 6 saat var.

Ülkenin pop idolü Ses (Golos) Partisi Genel Başkanı Vakarçuk, beyaz keten gömlek, kot pantolon ve spor ayakkabıları ile bir oraya bir buraya yetişerek kendisine gösterilen ilgiye cevap vermeye çalışıyor.

Avrupa kurumları ile bütünleşme idealinin yeni kuşak temsilcisi. Ülkenin özlem duyduğu “özde ve sözde demokrasi ile adalet idealinin” ifadesi olarak görülüyor. Babası eski eğitim bakanlarından. Her ne kadar  pop sanatçısı olarak ünlense de Amerika’da fizik doktorası yapmış bir akademisyen.

Seçim merkezi olarak “Stereo Center” adı verilen dört salondan oluşan büyük bir müzikhol tercih edilmiş. İstanbul’un “Reina”sı gibi bir yer.

Aslen bir fizik doktoru, akademisyen olan Vakarçuk, “Türkiye hem Akdeniz hem de  Karadeniz’de büyük bir güç. İki ülke de Batılı değerlerin ve Batı’nın bir parçası” diyor.

Loş ışıklarla aydınlatılmış basın merkezinde, küçük bir hareketlenme oluyor. Gri takım elbiseli, ak saçlı Amerika’nın Kıyiv Büyükelçisi William B. Taylor’u karşımızda buluyoruz.  Ses (Golos) Partisi seçim merkezini ziyaret ediyor. Çiçeği burnunda siyasiler büyük bir sansasyon yaşıyor. Kameralar, fotoğraf makineleri, flaşlar. Genel Başkan “Slava”, Amerikalı elçiye ekibini takdim ediyor. Gülüşmeler şakalaşmalar eşliğinde misafir kısa bir süre ağırlanıyor.

Ses (Golos) lideri seçim döneminde tüm konser ve mitinglerine bir elinde Ukrayna diğer elinde Kırım Tatar Bayrağı ile çıkıyor. En yakın çalışma arkadaşı ise iki Kırım Tatarı. Genel seçimlerde  milletvekili seçilen Kırım Tatar siyasetçi Rüstem Umerov ve Tamila Taşeva.

Golos, Türkçesi ile “Ses” 45 günlük bir parti. Kısa sürede partileşmeyi başarmış durumda.

İKİ DOST ÜLKE

Ses (Golos) lideri Vakarçuk ile ayak üstü oraya buraya koşuştururken sürekli sohbet ediyoruz. Bir ara yürüyerek çevredeki sandıkları teftişe gidiyor. Ne koruması, ne makam arabası var. Seçimleri başarı ile tamamladıktan sonra sohbetimizde söz “Türkiye’ye Ukrayna ilişkilerine” geliyor. “Ukrayna için Türkiye  stratejik ortak, dost ve Avrupa’nın  parçası bir ülke. Ukrayna da Avrupa’nın bir parçası.  Türkiye bizim için çok önemli ve önemli bir dost ülke” diyor.

Kendisini Türkiye’ye davet ediyoruz, Türkiye’ye selam gönderiyor ve en kısa zamanda Türkiye’yi ziyaret edeceğini dile getiriyor ve ekliyor, “Türkiye hem Akdeniz hem de  Karadeniz’de büyük bir güç. Ukrayna ve Türk halklarının birbiri ile birçok güzel tecrübesi var. Belki geleceğimizi nasıl gördüğümüz konusunda bir-iki noktada taktiksel ufak farklılıklarımız var.  Ben buna rağmen stratejik olarak farklı olduğumuzu ve farklı bir geleceğe yöneleceğimizi düşünmüyorum. İki ülke de Batılı değerlerin ve Batı’nın bir parçası” sözleri ile iki ülkenin Avrupa ile olan ilişkilerindeki benzerliğe dikkat çekiyor.

Amerika’nın Kıyiv (Kyiv) Büyükelçisi William B. Taylor, Ses (Golos) Partisi seçim merkezini ziyaret ederek Genel Başkan Vakarçuk’a destek veren ilk batılı diplomat oldu.

Avrupa deyince söz ister istemez Almanya’ya geliyor. Zira Almanya’da Rus propagandası etkili. Belli çevrelerde Ukrayna’daki Rus azınlığın Ukrayna’ya karşı meşru müdafaada bulunduğu kanaati yaygın. Bizdeki PKK melesi ile ilgili malum iftiralara benzer tezlerle Ukraynalılar da sürekli muhatap oluyor.

Almanya ve Avrupa’ya bakışını, “Almanya, Ukrayna için Avrupa’da önemli bir-iki ülkeden biri. İstikrar unsuru bir konuma sahip. Belki faydacı siyasi yaklaşımlar söz konusu olabilir. Bunu anlayışla da karşılıyorum. Kısa vadeli ekonomik çıkar hesapları da vardır. Mühim olan uzun vadeli değerler. Bu açıdan baktığımızda Ukrayna’nın Avrupalı değerleri ile Alman siyasetinin yapı taşlarının birleşeceği kanaatindeyim” sözleri ile özetliyor.

Şimdi, aldığı yüzde 6 dolayında oy oranına rağmen Svyatoslav Vakarçuk ülkeyi çağdaş hedeflere taşıma adına parlamento seçimlerinin de galibi Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskiy tarafından başbakan adayı olarak dillendiriliyor. Ukrayna ilginç ülke.