Uzmanlar, Moskova yönetimini Ukrayna'da soykırımı teşvik etmekle suçluyor

Güncel
qha muhabir
27 Mayıs 2022, 18:18
qha muhabir
27 Mayıs 2022, 18:18

Ukrayna’daki soykırım iddialarına ilişkin ilk bağımsız rapora göre, Rusya’nın Ukrayna’daki eylemleri, Moskova’nın soykırımı kışkırttığı ve Ukrayna halkını yok etmeye yönelik vahşet işlediği sonucuna varmak için yeterli kanıt sağlıyor.

ABD merkezli bir düşünce kuruluşu olan New Lines Strateji ve Politika Enstitüsü ile Kanada merkezli Raoul Wallenberg İnsan Hakları Merkezi tarafından Ukrayna’daki soykırım iddialarına ilişkin bir rapor hazırlandı.

CNN’nin 27 Mayıs 2022 tarihinde yayımladığı bir habere göre, 30’dan fazla önde gelen hukukçu ve soykırım uzmanı tarafından imzalanan rapor, Rusya devletini Birleşmiş Milletler (BM) Soykırım Sözleşmesi’nin çeşitli maddelerini ihlal etmekle suçluyor.

“RUSYA SOYKIRIM YAPMA NİYETİNDE”

Ukrayna’da ciddi ve yakın bir soykırım riski olduğu konusunda uyarıda bulunan Rapor, suçlamaları, sivillerin toplu katliamı, zorla sınır dışı etme ve üst düzey Rus yetkililerin kullandığı Ukrayna karşıtı söylemleri de içeren uzun bir kanıt listesiyle destekliyor.

Rusya’nın soykırım yapma niyetinde olduğu iddia edilen raporda, Rus güçleri, işgal sırasında Ukraynalı sivillere topluca ve yaygın bir vahşet modeli uygulamakla suçlanıyor.

“MOSKOVA, GELECEKTEKİ SOYKIRIM İÇİN ZEMİN HAZIRLIYOR”

Rapor ayrıca, doğrudan Moskova’yı işaret ederek, Rusya’nın üst düzey yetkililerini soykırıma teşvik etmek ve Ukrayna kimliğinin varlığını defalarca inkar ederek gelecekteki soykırımın zeminini hazırlamakla suçluyor.

27 Mayıs 2022 tarihinde yayımlanması beklenen raporun kopyaları, dünya çapında parlamentolara, hükumetlere ve uluslararası kuruluşlara gönderilecek.