Uzmanlar Kırım'da toplam 150 kültürel mirasın hasar gördüğünü kaydetti

Haberler
_QHA Ankara
23 Ocak 2022, 20:12
_QHA Ankara
23 Ocak 2022, 20:12

İşgal altındaki Kırım’da uzmanlar, Rus makamları tarafından işgal altındaki Kırım’da 150 kültürel miras alanının hasar gördüğünü kaydetti. Kırım Stratejik Araştırmalar Enstitüsü koordinatörü Elmira Ablyalimova, işgal altındaki Kırım’da yasa dışı restorasyonların yapılmasının kadim miraslarının yok olmasına sebep olduğunu belirtti.

İşgal altındaki Kırım’da yaklaşık 150 kültürel mirasın hasar gördüğü tespit edildi. Kırım Stratejik Araştırmalar Enstitüsü Koordinatörü Elmira Ablyalimova, işgal altındaki yarımadada Rus işgali altında meydana gelen hasar ve tahriplerle ilgili olarak, 26 Ocak 2022 tarihinde Kıyiv’de, “Kırım’da Kültür Varlığına Karşı İhlaller” portalının sunulacağını kaydetti.

Elmira Ablyalimova, “’Kırım’da Kültür Varlığına Karşı İhlaller’ portalı kapsamında, Kırım’daki yasa dışı restorasyonların yapılmasının gerçekleri hakkında bilgi topluyoruz. Bu tür ihlallerin üç türü vardır. Bunları, Kırım dışından gelen işgalcilerin yasa dışı hareketleri, yasa dışı arkeolojik araştırmalar ve kimlik kaybına yol açan inşaat çalışmaları olarak görüyoruz.”dedi.

Ablyalimova’ya göre, Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, Ukrayna Kültür Bakanlığı, Ukrayna’ya bağlı Kırım Özerk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Temsilciliği ve diğer devlet kurumları ile kamu kuruluşlarının temsilcilerinin katılımıyla bölümler arası bir grup oluşturulması planlanıyor. Kırım Stratejik Araştırmalar Enstitüsü Koordinatörü işgal altındaki Kırım’daki kültürel miras alanlarının korunması için bir eylem planının oluşturulmasında yer alacağını da kaydetti.