Yaroşenko: Numan Çelebicihan Taburu’nun terör örgütü olarak kabul edilmesi Kırım Tatarlarına yönelik baskıları arttırabilir

Güncel
Anife Bilal
04 Haziran 2022, 01:53
Anife Bilal
04 Haziran 2022, 01:53

Ukrayna’da oluşturma fikri uzun süredir tartışılan ve 24 Şubat 2022 tarihinden sonra resmi olarak Ukrayna Silahlı Kuvvetlerinee bağlı olarak kaydedilen Numan Çelebicihan Kırım Tatar taburu, Rusya’da “terör örgütü” olarak tanındı. KrımSOS sivil toplum teşkilatı uzmanı Yevgen Yaroşenko, Rusya’nın kabul ettiği söz konusu karardan dolayı Herson bölgesinde alıkonulan Kırım Tatarlarının sayısının artabileceğini ifade etti.

KrımSOS sivil toplum teşkilatı uzmanı Yevgen Yaroşenko, Rusya Yüksek Mahkemesinin, Numan Çelebicihan Kırım Tatar Taburu’nu “terör örgütü” olarak tanıma kararı nedeniyle Herson bölgesinde Kırım Tatarlarına uygulanan baskıların artabileceğini belirtti. Konu ile ilgili açıklama yapan Yaroşenko, “24 Şubat’tan sonra, sözde Numan Çelebicihan Taburu üyesi olma suçlamasıyla 6 Kırım Tatarı alıkonuldu. Bunlardan bazıları Herson bölgesinde kaçırılarak zorla Kırım’a sevk edildi. Rusya Yüksek Mahkemesinin aldığı karardan sonra, sözde Numan Çelebicihan Taburu üyesi olma iddiası ile Herson’da kaçırılarak Akmescit’teki tutukevine sevk edilen Kırım Tatarlarının sayısı artabilir. Ayrıca sanıklara bu iddiayla yargılanan kişiler daha ağır cezalara çarptırılabilir.” dedi.

İşgalciler, 24 Şubat 2022 tarihinden sonra Nasrulla Seydaliyev, Rüstem Osmanov, Rüstem Gugurik, Arsen İbrayimov, Ayder Umerov ve Ruslan Abdurahmanov olmak üzere toplamda 6 Kırım Tatarı sözde Numan Çelebicihan Taburu üyesi olma iddiasıyla alıkoydu.

NUMAN ÇELEBİCİHAN KIRIM TATAR TABURU 24 ŞUBAT’TAN SONRA RESMİ OLARAK KAYDEDİLDİ

Rusya Yüksek Mahkemesinin, Numan Çelebicihan Kırım Tatar Taburu’nu “terör örgütü” olarak tanımasını değerlendiren  “Asker” sivil toplum kuruluşu başkanı, Dünya Kırım Tatar Kongresi (DQTK) Başkan Yardımcısı Lenur İslamov, “Rus mahkemelerinin kararları gayrimeşrudur. Bu saldırgan ve işgalci bir ülke. Mutlak kötülük. Numan Çelebicihan Taburu Ukrayna Silahlı Kuvvetlerinin bir parçası. 24 Şubat 2022 tarihinden tabur sonra resmi olarak kaydedildi. Askeri birlik numarasına sahip olduk ve düşmanı bulduğumuz yerde yok edeceğiz.” dedi.

İSLAMOV: UMARIM BU SENE KIRIM’I İŞGALDEN KURTARIRIZ

Sözde Numan Çelebicihan Taburu üyesi olma iddiasıyla, Herson bölgesinde işgalciler tarafından alıkonulan bazı Kırım Tatarlarının “Asker” Sivil Kuruluşunun faaliyetlerine katıldığını bazıların ise sivil kuruluşta hiç tanınmadığını belirterek, “Kontrol noktalarında nöbet tutuyorlardı, ellerinden gelince yardım ediyorlardı. Bu insanlar gerçek vatansever. Onlara sadece: ‘Dayanın’ diyebilirim. Onları sadece askeri yoluyla kurtarabiliriz. Umarım bu sene içinde Kırım’ı işgalden kurtarabiliriz.” dedi.

NUMAN ÇELEBİCİHAN TABURU NEDİR? GERÇEKTEN VAR MI?

Numan Çelebicihan Taburu oluşturma fikri Ukrayna’da 2016 yılından beri tartışılıyordu. Ancak tabur resmi olarak sadece Rusya Ukrayna’ya geniş çaplı saldırı başlattığı 24 Şubat 2022 tarihinden sonra resmi olarak kuruldu. Diğer yandan, Rus özel servisleri bu bahaneyi uzun süredir kullanarak Kırımlıları kovuşturuyor. 2022 yılından önce işgalciler aynı suçlamalar çerçevesinde Kırım Tatarları Edem Kadırov (4 yıl hapis cezası), Fevzi Sagancı (10,5 yıl hapis cezası), Dilaver Gafarov (9 yıl 10 ay hapis cezası) ve Nariman Mejmedinov (8 yıl hapis cezası), Mecit Ablamitov’u (6 yıl hapis cezası) mahkum etti.