Uzman Klimenko, Rusya'nın Ukrayna sınırlarına sevk ettiği askeri birlikleri yorumladı

Güvenlik
Mehmet Berk Yaltırık
28 Kasım 2021, 11:29
Mehmet Berk Yaltırık
28 Kasım 2021, 11:29

Uzman Andriy Klimenko, Rusya’nın Ukrayna sınırına gönderdiği askeri birlikleri ve izlediği saldırgan politikayı yorumlayarak, Kremlin’in müzakere pozisyonu oluşturmak amacıyla kasten bu şekilde hareket ettiğini söyledi.

Stratejik Karadeniz Araştırmaları Enstitüsü Müdürü Andriy Klimenko, Rusya’nın Ukrayna sınırlarında durumu kritik noktaya getirerek daha sonra müzakere pozisyonu oluşturduğunu açıkladı. Uzman Klimenko, bu yılın ilkbaharında, sınırlarda Rus askeri hareketliliğiyle başlayan tırmanışın ilk alevlenmesinden sonra aynı yılda Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in, ABD (Amerika Birleşik Devletleri) Başkanı Joe Biden ile bir görüşme gerçekleştirdiğini hatırlattı.

KLİMENKO: RUSYA, BİRKAÇ HEDEFİ OLDUĞU İÇİN AGRESİF DAVRANIYOR

Andrey Klimenko, “Orada anlaştıklarının ne olduğunu bilmiyoruz, ama biliyoruz ki, tırmanışın zirvesinde iki Amerikan savaş gemisi Karadeniz’e gitti ve beklenmedik bir şekilde geri döndü, görünüşe göre bu Putin-Biden görüşmesi için bir şarttı. Daha sonra neredeyse tüm ABD ordusu, Genelkurmay Başkanı ve Savunma Bakanı, hem Ukrayna’da hem de Rusya’da ilgili kişilerle temasa geçti.” dedi.

Aynı zamanda Klimenko, Almanya ve Fransa’dan olası Rus saldırganlığına ilişkin sert açıklamalar geldiğini, 2021 baharında durumun böyle olmadığını hatırlattı.

Klimenko, Batılı ülkelerin eylemlerine atıfta bulunarak, “Artık bir çevreleme operasyonu var” diye kaydetti. Uzman Andriy Klimenko, Rusya Federasyonu’nun birkaç hedefi olduğu için agresif davrandığını kaydederek amaçlarını saydı. Bunların;“Kuzey Akım – 2” (Nord Stream 2)  boru hattı gaz lansmanı, Kırım’ın işgaliyle ilgili söylemleri azaltmak, Rusya Federasyonu’na yeni yaptırımlar getirmemek, işgal altındaki Kırım’a su temini gibi başlıklar olduğunu söyledi.