Uygurların toplantısını iptal ettiren ve "Ben Çinliyim" diyen MADO'nun sahibi Kanbur'a tepkiler çığ gibi!

Güncel
_QHA Ankara
17 Kasım 2021, 12:33
_QHA Ankara
17 Kasım 2021, 12:33

Uygur Türklerinin Ankara Çukurambar’daki MADO şubesinde yapacakları basın açıklamasını “Çin’deki yatırımlarımız zarar görür” endişesiyle iptal eden Mado’nun sahibi Mehmet Sait Kanbur, Çin medyasına skandal bir açıklama yaptı. Röportajda, “İnsanın iki vatanı olur. Biri doğduğu bir de doyduğu yer. Ben bugün Çin’de doyuyorsam ben de Çinliyim” ifadelerini kullanan Kanbur’a tepki yağıyor. Sosyal medyada binlerce kullanıcı, MADO’nun sahibi Kanbur’a Doğu Türkistan’ın insan hakları mücadelesini hatırlattı.

Türkiye’deki Uygur sivil toplum kuruluşlarının geçen ay MADO’nun Çukurambar şubesinde gerçekleştireceği basın açıklaması, şirketin sahibi Mehmet Sait Kanbur tarafından iptal edilmişti. “Çin’deki yatırımlarımız zarar görür” gerekçesiyle iptal edilen toplantı, farklı bir salonda gerçekleştirilmiş ve Kırım Haber Ajansı toplantıyı takip etmişti. Ankara’da, Dünya Uygur Kurultayı Vakfı, Doğu Türkistan Araştırmaları Vakfı ve Uygur Akademisi Vakfı tarafından 2022 Pekin Kış Olimpiyatları’nı Boykot ve Basın Açıklaması düzenlenmiş ve Çin’in Doğu Türkistan’daki sistematik baskı ve insan hakları ihlalleri kınanmıştı.

MADO’NUN SAHİBİ KANBUR’UN AÇIKLAMALARI BÜYÜK TEPKİ TOPLADI

Dün MADO’nun sahibi Mehmet Sait Kanbur, Türkiye’de Çin Komünist Partisinin propaganda aracına verdiği röportajda, “İnsanın iki vatanı olur. Biri doğduğu bir de doyduğu yer. Ben bugün Çin’de doyuyorsam ben de Çinliyim” ifadelerini kullandı. Kanbur’un sözleri, sosyal medyada büyük tepki topladı. Binlerce sosyal medya kullanıcısı, Çin’in Doğu Türkistan’da milyonlarca Türk’e yönelik baskı, asimilasyon ve soykırım faaliyetlerini görmezden gelen şirkete, “boykot” çağrısı yaptı.

Türkiye’de sosyal medya kullanıcılarının MADO’ya tepki ve boykot çağrıları:

DİNİ, ETNİK VE SİYASİ BASKILARIN MERKEZİ: DOĞU TÜRKİSTAN


Çin hükumetinin sistematik baskı ve asimilasyonlar ile dini, etnik, kültürel ve siyasal anlamda “soykırıma” varan faaliyetleri, her geçen gün dünya kamuoyunun daha çok gündemine geliyor. ABD Dışişleri Bakanlığının açıkladığı verilere göre Doğu Türkistan’da yaklaşık 2 milyona yakın Uygur Türkü ve diğer azınlıklara mensup Müslümanlar, eğitim adı altında zorla toplama kamplarında tutulmakta.

Etnik ve kültürel ayrımcılığa ve insan hakları ihlallerine maruz kalan Doğu Türkistanlılar, ucuz iş gücü olarak Çinli şirketlerde çalıştırılıyor. Öte yandan, Birleşmiş Milletlerin resmi verilerine göre ise, Pekin idaresinin kültürel soykırım uyguladığı Doğu Türkistan’daki toplama kamplarında 1 milyondan fazla Uygur Türkünü zorla tutuyor. Farklı kaynaklarda cezaevleri ile gözaltı merkezlerinde tutulanlarla birlikte bu rakamın 3-4 milyon arasında olduğu tahmin ediliyor.

Çin hükumeti, dünya kamuoyundan toplama kampındaki Uygur Türklerinin durumuna dair tüm verileri gizlemektedir. Ancak, ABD Dışişleri Bakanlığı verilerine göre 2 milyonu aşkın Doğu Türkistanlı toplama kamplarında zorla tutuluyor. Çin Komünist Partisinin sistematik baskı ve şiddet politikalarına maruz kalan Uygur Türkü ve azınlıklar, birçok hak ihlali ile karşı karşıya kalmaktadır.