Uygur Türkü Bilal Malik'ten Kanada'da 380 kilometrelik özgürlük yürüyüşü

Güncel
Ömer Cihad Kaya
22 Temmuz 2021, 11:04
Kanada’nın Toronto kentinde yaşayan Uygur Türkü Bilal Malik, Çin’in Doğu Türkistan’daki baskıcı uygulamalarını protesto etmek amacıyla 380 kilometrelik “Özgürlük Yürüyüşü” yaptı. Bilal Malik, AA muhabirine telefonla açıklamalarda bulundu. ( Bilal Malik Uyghur – Anadolu Ajansı )
Ömer Cihad Kaya
22 Temmuz 2021, 11:04

Kanada’da yaşayan Uygur Türkü Bilal Malik, Doğu Türkistan’da yaşanan insan hakları ihlalleri ve soykırıma dikkat çekmek için 380 kilometre yürüdü. Kanada vatandaşı belgesel yapımcısı Bilal Malik, 4 Temmuz 2021 tarihinde başladığı yürüyüşünü kayda geçiriyor. Uygur aktivist Malik, Kanada Başbakanı Trudeau’ya Uygur Türklerinin durumunu ve taleplerini içeren bir belge sunacak.

Kanada’nın Toronto kentinde yaşayan Uygur Türkü Bilal Malik, Çin’in Doğu Türkistan’daki baskıcı uygulamalarını protesto etmek amacıyla 380 kilometrelik “Özgürlük Yürüyüşü” yaptı. Malik, yürüyüş görüntüleri eşliğinde Doğu Türkistan’daki Türk ve Müslümanların yaşadıkları sorunları belgesel haline getireceğini ifade etti.

“BAŞBAKAN TRUDEAU’NUN OFİSİNE TALEPLERİMİZİ SUNACAĞIM”

Kanada’nın Toronto kentinden yola çıkan Malik, “Şu an son varış noktam olan Ottawa’nın dışındayım. Yarın sabah, başka kentlerden gelen, Uygur Türklerine ve davamıza destek veren kardeşlerimle birlikte Federal Parlamento binasında buluşup, Başbakan Trudeau’nun ofisine, taleplerimizi sunacağım.

“KANADA, UYGUR MÜLTECİLERİN TAMAMINA KAPILARINI AÇMALIDIR”

Kanada, dünyanın dört bir yanında mahsur kalan tüm Uygur mültecileri, Kanada’ya getirmeli ve dünyadaki Uygur mültecilerin tamamına kapılarını açmalıdır. Kanada, Uygurlara uygulanan soykırım gerekçesiyle Pekin Olimpiyatları’nı boykot etmelidir. Trudeau hükümeti, Federal Parlamentonun kabul ettiği soykırım kararını tanımalı ve buna uygun adımlar atmalıdır.” ifadelerini kullandı.

DİNİ, ETNİK VE SİYASİ BASKILARIN MERKEZİ: DOĞU TÜRKİSTAN

Çin hükumetinin sistematik baskı ve asimilasyonlar ile dini, etnik, kültürel ve siyasal anlamda “soykırıma” varan faaliyetleri, her geçen gün dünya kamuoyunun daha çok gündemine geliyor. ABD Dışişleri Bakanlığının açıkladığı verilere göre Doğu Türkistan’da yaklaşık 2 milyona yakın Uygur Türkü ve diğer azınlıklara mensup Müslümanlar, eğitim adı altında zorla toplama kamplarında tutulmakta.

Etnik ve kültürel ayrımcılığa ve insan hakları ihlallerine maruz kalan Doğu Türkistanlılar, ucuz iş gücü olarak Çinli şirketlerde çalıştırılıyor. Öte yandan, Birleşmiş Milletlerin resmi verilerine göre ise, Pekin idaresinin kültürel soykırım uyguladığı Doğu Türkistan’daki toplama kamplarında 1 milyondan fazla Uygur Türkünü zorla tutuyor. Farklı kaynaklarda cezaevleri ile gözaltı merkezlerinde tutulanlarla birlikte bu rakamın 3-4 milyon arasında olduğu tahmin ediliyor.

Çin hükumeti, dünya kamuoyundan toplama kampındaki Uygur Türklerinin durumuna dair tüm verileri gizlemektedir. Ancak, ABD Dışişleri Bakanlığı verilerine göre 2 milyonu aşkın Doğu Türkistanlı toplama kamplarında zorla tutuluyor. Çin Komünist Partisinin sistematik baskı ve şiddet politikalarına maruz kalan Uygur Türkü ve azınlıklar, birçok hak ihlali ile karşı karşıya kalmaktadır.