Uygur Türkleri, Beyaz Saray'da Doğu Türkistan'daki Çin zulmünü anlattı

Güncel
qha muhabir
05 Mayıs 2022, 11:50
qha muhabir
05 Mayıs 2022, 11:50

Çin tarafından hukuksuz bir şekilde hapishanede tutulan Gülşen (Gulshan) Abbas’ın kızı Ziba Murat, ABD Başkanı Joe Biden ve eşi tarafından Beyaz Saray’da düzenlenen Ramazan Bayramı resepsiyonuna katıldı ve Doğu Türkistan’da devam eden soykırımı anlattı.

ABD Başkanı Joe Biden, 2 Mayıs 2022 tarihinde Beyaz Saray’da Ramazan Bayramı Resepsiyonu düzenledi. Amerikalı Müslüman kanaat önderlerinin çağırıldığı resepsiyona Uygur Türklerinden Uluslararası Din Özgürlüğü Komisyonu (USCIRF) Başkan Yardımcısı Nuri Türkel ve Çin tarafından hukuksuz şekilde hapishaneden tutulan Gülşen Abbas’ın kızı Ziba Murat da davet edildi.

Başkan Biden, hiç kimseye dinî inançları nedeniyle baskı yapılmaması gerektiğini vurgulayarak “Bugün de Uygurlar ve Rohingyalar dahil olmak üzere bu mübarek günü kutlayamayan, kıtlık, şiddet ve çatışmalarla yaşamak zorunda kalan hiç kimseyi unutmuyoruz” ifadelerini kullandı.

“ANNEM İÇİN SAVAŞMAKTAN VAZGEÇMEYECEĞİM”

Biden ve eşine, annesinin durumu ve Doğu Türkistan’daki soykırımı anlattığını söyleyen Ziba Murat, “Gözyaşlarımı tutamadım. Biden ve First Lady’nın verdikleri tepkiden çok duygulandım” ifadelerini kullandı. Annesinin her zaman zayıfların yanında yer alan bir kadın olduğunu belirten Murat, “Neredeyse 4 yıldır cezaevinde. O masum. Üzgünüm ​​ama umutluyum. Annemin serbest bırakılması için savaşmaktan vazgeçmeyeceğim; sesim daha yüksek ve daha güçlü çıkacak” şeklinde konuştu.

Ziba Murat‘ın teyzesi olan Uygur Hareketi başkanı Ruşan (Rushan) Abbas ise, Ramazan Bayramı resepsiyonunun, ABD Başkanı’nın Uygurların yaşadığı zulümden bizzat haberdar olması için önemli olduğunu dile getirdi.

Müslüman dünyasını kardeşlerini kurtarmak için somut adımlar atmaya çağıran Abbas, “Müslüman ülkelerin artan baskısı nedeniyle, Çin göstermelik de olsa Kaşgar’daki bayram kutlamalarını yayınladı. Umarım bu görüntüler en yakın zamanda gerçeğe dönüşür” dedi. Ruşan Abbas, ABD’nin Gulşen Abbas ve Çin toplama kamplarındaki diğer Uygurların özgürlüklerine kavuşmaları için daha fazla çaba sarf etmesi gerektiğini söyledi. Abbas, tüm ülkeleri, Çin üzerindeki baskıyı arttırmaya çağırdı.