Uygur iş adamını öldüren katillerin Kırgız vatandaşı olmadıkları açıklandı

14 Kasım 2019, 16:32

Uygur iş adamı Samet Erkin’in İstanbul Fatih’te öldürülmesinden sonra, katiller Suriye’ye kaçmaya çalışırken Adana’da emniyet mensuplarının başarılı operasyonu ile yakalanmıştı.

İlk açıklamalarda 3 şüpheliden ikisinin Kırgız bir tanesinin Suriyeli olduğu ifade edilmişti. Kırgızistan Devlet Nüfus Servisi ise yaptığı açıklamada söz konusu şüpheliler olan Hüseyin Ahmetaliyev ve Abdullah Enver’in Kırgızistan vatandaşı olmadığını duyurdu. Şüpheliler sorgulama sırasında kendilerini Kırgız vatandaşı olarak tanıtmışlardı.

Öte yandan öldürülen Samet Erkin’in de sahte Kırgızistan pasaportuna sahip olduğu öğrenildi. 1982 doğumlu Samyatov Erkin Salimovich üzerine olan pasaportun sahte olduğu açıklandı.

Samet Erkin’in, Kırgızistan’da Azattık servisinin yaptığı incelemeler sonucunda, “Abdıraz” adlı bir şirketin sahibi olduğu Batken şehrindeki marketlerden, 700 milyon doları kara para aklama işlerinde kullandığı ortaya çıkmıştı. Paraların izinin sürülmesi sonucunda, 2 milyon dolardan fazla bir miktarın Rayimbek Matraymov’un fonu olan İsmail Ata’ya aktarıldığı öğrenilmişti.

Olay yerinde Kırgızistan Başkonsolosluğuna ait olduğu düşünülen siyah Range Rover marka bir araç bulunmuş ve bunun ardından Kırgızistan’ın İstanbul Başkonsolosu Erkin Sopokov, görevden alınmıştı.

Kırgızistan
Samet Erkin
Bunlara da bakın: