Uygur Hareketi: Uygur İnsan Hakları Yasası, tarihi bir adım

18 Haziran 2020, 14:59

Uygur Hareketi (Campaign For Uyghurs – CFU) 17 Haziran 2020 tarihinde Amerikan Başkanı Donald Trump tarafından imzalanarak yürürlüğe giren Uygur İnsan Hakları Politikası Yasası’na ilişkin bir basın duyurusu yayınladı.

Uygur Hareketi, bu tarihi süreçte çalışan herkese teşekkürlerini ileterek, şöyle kaydetti:

“Uygur İnsan Hakları Politikası Amerikan Başkanı Trump tarafından imzalanarak yürürlüğe girmiştir. Bugüne kadar hayal edilemeyecek baskılara maruz kalan Müslüman Uygur Türkleri için tarihi bir adım atılmıştır. Uygur Hareketi (Campaign For Uyghurs – CFU) Çin Hükumeti’nin Uygurlara yönelik soykırım eylemlerini sonlandırmak amacıyla Amerika’da her iki partinin de desteğini alarak hazırlanan bu yasaya verdiği mütevazı katkının onuru yaşamaktadır. Uygur Hareketi, bu tarihi sürecin gerçekleştirilmesinde gece gündüz demeden çalışan başta parlamento temsilcileri olmak üzere herkese şükranlarını iletmektedir.

“BÜTÜN DÜNYA YASALARIN İNSANLARI KORUMAKTA YETERSİZ KALDIĞINI GÖRDÜ”

Uygur Hareketi, bu önemli kazanımla birlikte halen acı çeken sayısız insanın yaslarını tutmaya devam etmektedir. Diğer taraftan, aynı dönemde ihanete uğrayan Hong Kong halkının devam eden acıları unutulmamalıdır. Çünkü olanlara verilen ‘tek ülke iki sistem’ sözünün tutulmadığını Çin hükumetinin hiçbir kaygı veya ahlaki sınır tanımamasının örneği olarak görülmüştür. Birkaç gün önce anılan Tiananmen Meydanı Olaylarından bu yana hiçbir şeyin değişmediğini bir kez daha göstermiştir. Bu bütün dünyaya yasaların insanları korumak için yetersiz kaldığını hatırlatması için vesile olmuştur. Çin Komünist Partisi’nin iktidarda kalmaya devam ederken, yasaların adalet ilkesi çerçevesinde uygulanması gerektiği bir gerçektir.

“ÇİN’E YÖNELİK BASKILAR DEVAM ETTİRİLMELİ”

Dünya Uygur Kongresi’nin ve Uygur Hareketi’nin Baş Danışmanı, Uygur Akademisi’nin Onursal Üyelerinden Dr. Rishat Abbas konu hakkında şu değerlendirmeyi yapmıştır:

‘Amerikan Başkanı Trump ve Amerikan hükumetinin Doğu Türkistan’da soykırıma maruz kalan Uygurlar için destek vermelerinin heyecanı içindeyiz. Bu yasanın imzalanarak yürürlüğe girmesi Çin Hükumeti’nin bu eylemlerine ABD’nin sessiz kalmayacağının bir göstergesidir. Diasporadaki Uygurlar bu haberin sevinci ile başta kız kardeşim olmak üzere orada kamplarda tutulan 3 milyondan fazla insanın geleceği hakkındaki endişeyi bir arada yaşamaktadır. Diğer ülkelerin de benzer yasaları geçirmesini ümit ediyoruz ve bu nedenle Çin’e yönelik baskılar devam ettirilmeli Çin işlediği insan hakları ihlalleri suçlarının hesabını vermelidir.’

DÜNYANIN BÜTÜN ÜLKELERİ ORTAK EYLEM PLANI GELİŞTİRMELİ

Amerikan hükumeti ile birlikte dünyanın diğer ülkeleri bu zulmü işleyen Çin Hükumeti yetkililerine karşı harekete geçmeli ve ortak eylem planı geliştirmelidir. Özgür toplum olmanın güzelliğini yaşarken milyonlarca insanın acı çektiği unutulmamalıdır. Diğer taraftan dünyanın önde gelen şirketlerinin Uygurların köle gibi çalıştırılıp kanlarının emildiği sömürge düzenine karşı çıkmak ve gerekeni yapmak konusunda atacakları adımlar beklenmektedir. Bugün demokrasi adına bu zaferi yaşarken böylesi adımların ütopya olmadığı bir kez daha görülmüştür. Uygur halkının insan hakları için mücadele edilirken bu adımın önemli bir değişime ön ayak olması ümit edilmektedir.’ “

ABD
Çin
Doğu Türkistan
yaptırım
Bunlara da bakın: