Uygur Hareketi: En az bir kıyafetimiz, Çin zulmü altındaki Uygurların köle gibi çalıştırılmasının ürünü!

18 Haziran 2020, 16:04

Uygur Hareketi aktivistleri, sistematik baskı ve asimilasyon politikasının yürütüldüğü Doğu Türkistan’da zorla çalıştırılan, sömürülen ve özgürlükleri ellerinden alınan Uygur Türklerinin durumuna dikkat çeken bir bildiri yayımladı.

Dünyanın, Uygur Türklerinin içinde bulunduğu bu dramın farkında olması gerektiği ifade edilen bildiride, Çin şirketlerinde zorla çalıştırılan Uygur işçilerin durumu da ele alındı. Söz konusu bildiride şu ifadelere yer verildi:

“Bugün dünyada üretilen pamuğun dörtte biri Çin’in işgal ettiği Doğu Türkistan topraklarında kumaşa dönüşüyor. Hemen hemen herkesin dolabındaki en az bir kıyafet, Çin Komünist Partisinin zulmü altında inleyen Müslüman Uygur Türklerinin köle gibi zorla çalıştırılması ile üretilip dünyaya dağıtılıyor. Artık dünyanın hem özgürlükleri hem de emekleri Çin tarafından gasp edilen Uygurlara sahip çıkmasının zamanı.

İlgili haber: Çeşitli ülkelerdeki Uygur sivil toplum kuruluşları, Dünya Uygur Kongresi çatısı altında birleşti

EKONOMİK YAVAŞLAMA PEKİN HÜKUMETİNE BASKI KURMAK İÇİN BİR FIRSAT

Doğu Türkistan’daki zorla çalıştırılma üzerine bir haber yayınlayan South China Morning Post internet sitesi Uygurların maruz kaldığı baskıya bir kez daha dikkat çekiyor. Gazete, dünyanın önde gelen markalarının, Çin’den çıkan ve bütün dünyayı etkisi altına alan virüs nedeniyle oluşan ekonomik yavaşlamanın, Pekin Hükumetine baskı kurmak için fırsat sunduğuna dikkat çekiyor. Haberde, son kullanıcı olan tüketicilerin polislik yapmasının zor olduğu vurgulanıyor. Haberde yer alan bilgilere göre, dünyada üretilen ham pamuğun dörtte biri Doğu Türkistan’da kurulu fabrikalarda kumaşa dönüşüyor. Aralarında ünlü markaların bulunduğu yüzlerce global şirket, Çin Komünist Partisinin Uygurları zorla sürdüğü toplama kampları ve bu kamplarda kalanların çalıştırıldığı fabrikalardan ürün alıyor.

Uygurların fabrikalarda zorla çalıştırılmasına dair bu yılın başlarında bir rapor yayınlayan Avustralya Stratejik Politika Enstitüsü’nün araştırmacılarından Nathan Ruser, ‘Eğer Çin ile pamuk işi yaparsanız burada zorla çalıştırılma ile bir üretim yapılmadığından emin olamazsınız. Bugün Doğu Türkistan’ın neredeyse tamamına hakim olan sistem sonucunda bütün tedarik zincirlerinin zorla çalıştırılma ile ilişkisi var’ değerlendirmesini yapıyor.

O YASA İMZALANDI

Amerika ile Çin arasında artan gerilim nedeniyle, ABD’li şirketlerin, Doğu Türkistan’daki faaliyetlerinin sistematiğini değiştirecek adımların atıldığına dikkat çekilen makalede, Kongrenin Pekin hükumetine yaptırım uygulamasına dair onayladığı yasa da hatırlatılıyor. Hem Amerikan Kongresinde hem de Senatosu’nda büyük bir çoğunlukla onaylanan yasa Başkan Trump tarafından da imzalandı.

İlgili haber: Trump, Çinli yetkililere yaptırım öngören tasarıyı onayladı

Diğer taraftan yine Kongre tarafından yeni bir yasa daha hazırlanıyor. Bu yasa da Uygurların Zorunlu İşçi Olarak Çalıştırılmasını Önleme Yasası. Bu düzenleme ile insan haklarına aykırı şekilde ve soykırım suçları kapsamında değerlendirilebilecek şekilde Uygurların emeklerinin köle gibi kullanılmaması için şirketlerin üstleneceği sorumlulukların artacağı belirtiliyor. Yasa taslağında, adı geçen şirketler arasında Hong Kong Merkezli Esquel firması da bulunuyor. Bu şirket Doğu Türkistan’daki fabrikalarında pek çok ünlü  markaya üretim yapıyor.

“OLAYLARA GERÇEK DENETİM YAPACAK BİR ORGANİZASYON YOK”

Adil Çalışma Örgütünün bu yıl hazırladığı raporda da Doğu Türkistan’da yaşananlara dikkat çekiliyor. ‘İnsanların zorla çalıştırılması ve temel insan haklarının ihlal edildiği” bölgede Esquel gibi firmaların üretimlerini durdurmaları çağrısında bulunuluyor. Bugüne kadar şirketlerin bu konuda herhangi bir değerlendirmesi bulunmuyor. Çalışan Hakları Konsorsiyumu şirketlerin bölgede Çin’in baskıları nedeniyle zor durumda kaldığını belirtiyor. ‘Kimse bu yaşananları savunamıyor. Bölgede gerçek denetim yapacak bir organizasyon da yok. Bu nedenle şirketler olaylara doğrudan bakmamayı tercih ediyor’ tespitini yapan örgütün yetkilisi Scott Nova, Çin’in hala ‘en ucuz işgücü’ olma avantajını kullanmaya çalıştığını vurguluyor. Nova, bu nedene şirketlerin ortada çok güçlü veriler olmasına rağmen pazardaki güçlerini koruma adına moral değerlerin göz ardı edildiğini söylüyor.

İlgili haber: Çin’den Türkiye ile ticaret yapan Uygur Türklerine tutuklama

ÇİN’İN DOĞU TÜRKİSTAN’DAKİ UYGURLARI KAMPLARA GÖTÜRMESİNİN İKİ NEDENİ VAR!

2018 yılından bu yana Doğu Türkistan’da insanlar sudan gerekçelerle toplanıp kamplara götürülüyor. Çin hükumeti için kamplara götürülmelerinin iki temel amacı var. İlki Doğu Türkistan’daki işgalini kalıcı hale getirmek. İkincisi de ekonomik gücünü ayakta tutabilmek için Uygurları köle gibi kullanmak.

İlgili haber: Doğu Türkistan’da kamplara sürülen Uygurların sayısı her geçen gün artıyor

ÇİN’E BASKI YAPMANIN TAM ZAMANI

Son dönemde artan ABD-Çin gerilimi ve virüsle oluşan ekonomik yavaşlamanın markaların insan haklarına sahip çıkma adına elini güçlendirebileceğini söyleyen Nova’ya göre Çin’e baskı yapmanın tam zamanı. Nova, ‘Eğer markalar zorla işçi kullandırılma yöntemlerine göz yummaktan vazgeçerse bu köklü bir değişime neden olur ve hayatlar kurtarılır. Bu şirketler için büyük bir sınav. Bugüne kadar insan haklarına saygılı olduklarını söylüyorlardı. Bakalım bu doğru mu?’ diyor.

İlgili haber: Çin sosyal medya üzerinden algı yaratmaya devam ediyor!

Uygur Hareketi’nin kurucusu ve direktörü Rushan Abbas da bir süre önce Amerikan Kongresinde konu hakkında yaptığı açıklamada, dünya markalarını buna dur demeye çağırmış aksi takdirde tarihte bu zulme sessiz kalanlar olarak geçeceklerini söylemişti. En az bir kıyafetimiz Çin zulmü altındaki Uygurların köle gibi çalıştırılmasının ürünü!

Çin
Doğu Türkistan
Uygur Türkleri
Bunlara da bakın: