Uygur Hareketi: Bu yasa, sömürgeci anlayışın bir gün mutlaka hesaba çekileceğinin göstergesidir

Haberler
Ömer Kaya
28 Mayıs 2020, 10:45
Ömer Kaya
28 Mayıs 2020, 10:45

Türkiye’de yaşayan Uygur aktivistleri temsil eden Türkiye Uygur Hareketi (Campaign For Uygurs – CFU), Amerika Birleşik Devletleri Senato ve Temsilciler Meclisinde, Uygur İnsan Hakları Politika Yasası’nın kabulüyle ilgili bir basın açıklaması yaptı.

Uygur Hareketinden yapılan basın açıklaması şu şekilde:

” Uygur Hareketi bu kararı büyük bir heyecanla karşılamıştır. Amerikan Kongresi’nin Çin Komünist rejimi tarafından Doğu Türkistan’da suistimal edilen Uygur halkının insan haysiyetini yeniden inşa etmek adına, somut bir karar vermek üzere uluslararası evrensel değerleri dikkate alarak attığı adımla dünyaca öncülük ettiği için müteşekkiriz. Amerika Birleşik Devletleri yönetimi adına atılan bu eylemin diğer milletler tarafından da örnek alınacağını umuyoruz.

ABD’nin insan hakları ihlallerine son vermek için attığı adımlar ile birlikte diğer ülkelerde Uygurları korumak için seslerini yükselten insanların karşılaştığı tacizlerin önlenmesi adına ortaya konan bu girişimler ve bunun diğer ülkeler tarafından da uygulanması çok büyük önem arz etmektedir. Çin gibi zalim devletler işledikleri insan haklarına aykırı suçlar nedeniyle cezalandırılmalıdır, bu yasa da sömürücülük ve insanlık dışı davranışların bir gün mutlaka hesaba çekileceğinin göstergesidir.

UYGUR HAREKETİ: ULUSLARARASI TOPLUMU HAREKET ETMEYE ÇAĞIRIYORUZ

Müslüman Uygur Türklerine yapılan bu korkunç zararları durdurma ve Çin hükumetini ve Xi Jinping’in terörist rejimini insanlığa karşı işlediği suçlardan sorumlu tutmak için gerekli adımları atmak için atılması gereken birçok adım vardır. Bu adımların atılması için uluslararası toplumu hareket etmeye çağırıyoruz. Amerikan Kongresi’nde onaylanan tasarı metninde belirtildiği gibi, Uygurlar, Kazaklar ve diğer Müslümanların başına gelen durum gerçekten bir ‘Tiananmen olaylarının yavaş çekimdeki bir hali’ gibidir. Küresel toplum buna karşı tepki vermekte de çok yavaş kalmasına karşın, bu tasarı ‘bir daha asla’ ahdinin hızlanmasına motive olacaktır.

CFU olarak uzun ve sıkı bir çalışma neticesinde ortaya konan bu yasa tasarısının Amerikan Başkanı tarafından onaylanarak kanunlaşacağını umuyoruz. Bu yasa, Amerika Başkanına Uygurlara karşı insan hakları işleyenler ve suç ortakları üzerine yaptırım uygulaması imkanını verecektir.

CFU ayrıca Uygur Türklerinden Nury Türkel’in ABD Uluslararası Din Özgürlüğü Komisyonu (USCIRF) komiseri olarak Meclis Başkanı Nancy Pelosi tarafından atanmasından büyük mutluluk ve onur duymuştur. CFU İcra Direktörü Rushan Abbas, ‘Komisyon üyesi olarak görev yapan ilk Uygur Müslümanı olacak ve komisyona harika bir katkı yapacağından eminim. Çin Uygurlara ve İslam’a karşı savaş açarken, Uygur Müslümanlarının başarılarıyla tanınması ve bu vahşet hakkında konuşmak için sesimizi kullanabileceğimiz bir platform verilmesi önemlidir.’ değerlendirmesini yapmıştır.”

Bilindiği üzere, 27 Mayıs 2020 tarihinde Uygur Türklerine yönelik insan hakları nedeniyle ABD Senatosunda kabul edilen karar, Temsilciler Meclisinde de kabul edildi. Çinli yetkililere yaptırım uygulanmasını öngören yasa tasarısı ABD Temsilciler Meclisinden geçerek, Başkan Donald Trump’a imza için sunuldu.