Usta besteci ve müzik eğitimcisi Muammer Sun hayatını kaybetti

Haberler
Mehmet Berk Yaltırık
16 Ocak 2021, 16:46
Mehmet Berk Yaltırık
16 Ocak 2021, 16:46

TRT Ankara Radyosu Çoksesli Korosu’nu ve TRT Müzik Dairesinin kurucusu olan, Türk besteci ve müzik eğitimcisi Muammer Sun yaşamını yitirdi.

Türkiye’nin üçüncü kuşak bestecilerinden olup müzik politikasında 60’lı ve 70’li yıllarda etkili olduğu ifade edilen, Türkiye’de 166 çocuk ve gençlik korosu kuran 89 yaşındaki Sun, uzum zamandır çoklu organ yetmezliğiyle mücadele ediyordu. Usta besteci, kaldırıldığı hastanede bugün sabah saatlerinde hayatını kaybetti.

MUAMMER SUN KİMDİR?

Ankara’da 1932’de doğan Sun, 1947’de girdiği Askerî Muzıka Okulunun ardından eğitimini 1953’te Ankara Devlet Konservatuvarı’na girerek sürdürmüş, Ahmet Adnan Saygun’un kompozisyon öğrencisi olmuştur. Saygun ile birlikte Mahmut Ragıp Gazimihal, Mithat Fenmen, Muzaffer Sarısözen ve Ruşen Ferit Kam gibi öğretmenlerden ders almıştır. Kemal İlerici’den Türk Musikişi Makamları ve Armonisi konularında ders alan Sun, Saygun’un öğrencisi olarak 1960 yılında Ankara Devlet Konservatuvarı Kompozisyon Bölümü’nden pekiyi derece ile mezun olmuştur.

Mezuniyetin ardından Ankara, İzmir, İstanbul Devlet Konservatuvarlarında, Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü (GEE) Müzik Bölümünde, Siyasal Bilimler Fakültesi Basın Yayın Yüksekokulunda, Ankara Radyosu’nda öğretmenlik yapan Sun, 1969’da sanat kurumlarının temsilcisi olarak TRT Yönetim Kurulu üyeliğine seçilmiştir. TRT Ankara Radyosu Çoksesli Korosu’nu ve TRT Müzik Dairesini kuran Sun, 1971’de TRT Kültür Sanat Ödülleri Sistemini Murat Katoğlu ile birlikte hazırlamıştır.

Milli Eğitim Bakanlığı Müşavirliği’ne atandığı 1968’de Çocuk ve Gençlik Koroları Yönetmeliği’ni hazırlamış, Türkiye’de 166 çocuk ve gençlik korosunun kurulmasını sağlamıştır.

Sun, 1967 ve 69’da, önce TRT adına, daha sonra da TRT ile ODTÜ adına, iki büyük folklor derlemesi düzenlemiş, bu derlemelere uzman derleyici olarak katılmıştır. Haccettepe Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Kompozisyon bölümü öğretim üyeliğinden Ekim 1999’da emekli olmuş, 2004’te Sun Yayınevi’ni kurmuştur.

Ünlü besteci ve müzik eğitmeni, TRT’nin yapımını üstlendiği ve tarihsel olarak çok büyük önem taşıyan Kurtuluş (1994) dizisinin ve Cumhuriyet (1998) filminin de müziklerini yapmıştır.