Urumçi Katliamı, Çin'in İstanbul Başkonsolosluğu önünde protesto edilecek

Haberler
Ömer Cihad Kaya
01 Temmuz 2021, 21:50
Ömer Cihad Kaya
01 Temmuz 2021, 21:50

Doğu Türkistan Sivil Toplum Kuruluşları, 5 Temmuz Urumçi Katliamı’nın 12. yıldönümünde Çin’in İstanbul Başkonsolosluğu önünde protesto eylemi gerçekleştirecek. Uluslararası Doğu Türkistan STK’ları Birliği, konuya ilişkin, “5 Temmuz günü, Urumçi katliamı ve şehitlerini anma maksadıyla İstanbul’daki Çin konsolosluğu önünde ‘Urumçi Katliamından Soykırıma’ başlığıyla gerçekleştireceğimiz protesto ve basın toplantısına siz değerli basın mensupları katılmaya davet ediyoruz.” çağrısı yaptı.

Çin’in sistematik baskı, asimilasyon ve soykırım işlediği Doğu Türkistan’da yaşanan acı günlerden birisi de 5 Temmuz 2009 Urumçi Katliamı. Bu acı günün üzerinden 12 yıl geçmesine rağmen Doğu Türkistan halkı tarafından halen unutulmadı. Kanlı katliamın kurbanları, Türkiye’deki Doğu Türkistanlılar tarafından İstanbul’da anılacak. Doğu Türkistanlı toplama kampı ve soykırım mağdurlarının yakınları tarafından aylardır aile nöbeti tutulan Çin’in İstanbul Başkonsolosluğu önünde 5 Temmuz 2021 saat 11.00’de protesto ve basın açıklaması yapılacak.

“URUMÇİ KATLİAMINDAN SOYKIRIMA…”

Doğu Türkistan Sivil Toplum Kuruluşlarından konuya ilişkin yapılan basın açıklaması şu şekilde:

“2009 senesinde Çin’in Şiyav Gen şehrindeki fabrikalara zorla getirilen kızlara karşı Çinliler tarafından tecavüz gerçekleşmiştir ve sonunda bu fabrikadaki bütün Doğu Türkistanlı işçiler darp edilmiş ve çok sayıda insanlar öldürülmüştür. Bu olaya karşı öfkelenen ve katillerin Çin hükümeti tarafından cezalandırılmasını isteyen Doğu Türkistan halkı 5 Temmuz 2009 tarihinde Urumçi şehrinde toplanarak barışçıl bir şekilde bu toplu cinayete karşı tepkisini ortaya koymuştur. Ancak Çin hükümeti bunu kendine tehdit saymış ve barışçıl halka ateş açmış ve binlerce Doğu Türkistanlı öldürülmüş ya da kaybolmuştur. Bu protestodan sonra Urumçi’de geniş çapta tutuklamalar başlamış, birçok ailedeki erkekler hiçbir gerekçe aranmaksızın tutuklanmış ve yok edilmiştir.
5 Temmuz Urumçi katliamı Doğu Türkistan tarihindeki en kanlı ve en geniş çaplı katliam sayılır. Bu olay Çin’in, Doğu Türkistan halkına nasıl baktığını ve yıllardır ikinci sınıf insan muamelesi yaptığını tüm çıplaklığıyla dünyaya aşikâr etmiştir. O günden itibaren Doğu Türkistan’ın durumu günden güne daha da kötüye gitmeye başlamıştır. Çin devlet başkanı Şİ Jin Ping’in 2014 senesindeki sözde “Teröre karşı halk mücadelesi” çağrısıyla başlayan “kökünden yok etme” siyasetiyle birlikte, Doğu Türkistan planlı bir şekilde “polis devleti” haline getirilmiş ve soykırım daha da artmıştır.

Uluslararası Doğu Türkistan STK’lar birliği olarak 5 Temmuz günü, Urumçi katliamı ve şehitlerini anma maksadıyla İstanbul’daki Çin konsolosluğu önünde “Urumçi katliamından soykırıma” başlığıyla gerçekleştireceğimiz protesto ve basın toplantısına siz değerli basın mensupları katılmaya davet ediyoruz.
Tarih: 5 Temmuz 2021 Pazartesi
Saat: 11:00
Yer: İstanbul’daki Çin konsolosluğu önü, Sarıyer İstanbul

URUMÇİ KATLİAMI TÜRKİYE’DE VE DÜNYADA PROTESTO EDİLECEK

Resim

5 TEMMUZ 2009 URUMÇİ KATLİAMI

Doğu Türkistanlılara, Çin Halk Cumhuriyeti ve yönetim organı olan Çin Komünist Partisi tarafından,
sistematik baskı ve asimilasyon politikaları çerçevesinde dünden bugüne yaşatılan baskı faaliyetleri, bugün de toplama kampları aracılığıyla devam ediyor. Çin yönetimi, bundan 12 yıl önce sayıları kesin olmamakla beraber, 5 Temmuz 2009’da Doğu Türkistan’ın Urumçi şehrinde gerçekleştirdiği katliamla yüzlerce Uygur Türkünü katletmişti.

OLAYLARIN ARKA PLANI

O gün gerçekleşen Urumçi olaylarının arka planında 25 – 26 Haziran 2009’da Çin’in Shaoguan şehrinde yaşanan olaylar vardı. Bölgedeki, bir oyuncak fabrikasında çıkan olaylarda 10’u aşkın Uygur işçi öldürülmüş ve bu görüntüler sosyal medya üzerinden sergilenmişti.

UYGUR ÖĞRENCİLERİN BARIŞÇIL PROTESTOSUNA SERT MÜDAHALE

Olayların bu şekilde patlak vermesinin ardından, tüm Doğu Türkistan’da bu olaya tepkiler yükselmeye başladı. 5 Temmuz 2009’da Uygur öğrenciler, barışçıl bir protesto yürüyüşü düzenlemek istediler. Bu protesto yürüyüşüne katılan insanlara Çin Komünist Partisi’nin provokasyonları sonucu Han Çinlileri tarafından saldırıldı. Barışçıl yürüyüş kaosa dönüştü.

KATLİAM DEĞİL SOYKIRIM!

Olayların kaosa dönüşmesi sürecinde hiçbir önlem almayan Çinli kolluk kuvvetleri olayların sonunda ve ertesi günde insan avına çıktı. Kamyonlara yüklenen yüzlerce Uygur şehir dışında infaz edildi veya kayıplara karıştı. Bugün Doğu Türkistan’da her türlü temel hak ve hürriyetin gasp edildiği biliniyor. İnsanların evlerinde zorunlu misafirlikler yapılarak, her türlü kişisel teknolojik aletleri toplatılarak mutlak bir gözetim devleti kuruluyor. Doğu Türkistan’da Çin anayasasının koruma altına aldığı haklar dahi uygulanmıyor.

URUMÇİ OLAYLARINDAN DOĞU TÜRKİSTAN’DAKİ TOPLAMA KAMPLARINA

Urumçi katliamından sonra artan baskılar Ağustos 2016’da ise kendini yeni bir boyut kazandırdı. Tibet’te sömürge valiliği görevini yürüten Chen Quanguo, Devlet Başkanı Xi Jinping tarafından Doğu Türkistan’a atandı.

Chen Quanguo’nun görevi, Jinping’in İpek Yolu projesi olan “Kuşak ve Yol Projesi” hamlesinde kilit bir jeopolitik konuma sahip olan Doğu Türkistan’da tam kontrolü sağlamak oldu. Chen Quanguo göreve geldiği andan itibaren ülkeyi bir açık hava hapishanesine dönüştürdü.

Urumçi Katliamı nedir? Urumçi'de ne oldu?