Urkustalılar yine bir araya geldi!

31 Ağustos 2020, 22:52

30 yıl önce Kırım Tatarları Anavatanı Kırım’a dönmeye başladıklarında, bir köyden gelen sakinlerin görüşmeleri düzenlenmeye başladı. Bu görüşmeler 2. Dünya Savaşında ve sürgünde hayatını kaybedenler için duadan başlıyordu, sonra ise ihtiyarlar  köyün tarihini anlatıp, çocukları ve torunlarına kendi doğduğu evleri gösteriyordu. O zamanlardan beri görüşmeler bir gelenek oldu. 

Kırım’ın güneybatısındaki Baydar Vadisi’nin en büyük köyü Ukrkusta’nın (Peredovoye) sakinleri sürgünden sonra ilk kez 1987 yılında köyünde bir araya geldi. Kırım’da Ukrayna İçişleri Bakanlığının Müdürlüğüne göre, 1944 yılında Ukrkusta’dan Mari Özerk Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti ve Özbekistan’a 762’si çocuk, 171’i ihtiyar, kalanları ise kadınlar olmak üzere 1664 kişi sürgün edildi. İkinci Dünya Savaşında 400 Ukrkusta sakini savaştı, 34 Urkustalı partizanlara yardım ettiği için naziler tarafından idam edildi, bunlar arasında iki öğretmen Nuriye Yagyayeva ve Şerfe Emirvaliyeva da yer almakta. 

1990’larda Urkustalıların çoğu köyüne giremiyordu, evinin geri alması veya ev inşaatı için arsa alınması onlar için neredeyse imkansızdı.  Şimdi köyde sadece birkaç Kırım Tatar ailesi yaşıyor. 2009 yılında, savaşta hayatını kaybeden ve yabancı bir topraklarda kalanların anısına, yerli Urkustanların çabalarıyla köye bir taş dikildi. 

Geçen Cumartesi günü Urkusta köyü sakinleri, ölülerin anısını dua ederek onurlandırmak, ana sokaklarında yürümek ve dedelerinin evinin yıkıntılarının yanında durmak için memleketlerinde tekrar toplandı. Köylüler, sürgünden sonra bir köy kulübüne dönüştürülen eski Cuma Camii binasının önünde toplanıyor. Eski zamanlarda Urkusta’nın 5 mahallesinde birer cami olmuş. Günümüzde sadece Settar Camii’nin yıkıntıları saklanmış.

Görüşme sırasında köy ihtiyarlarından Ridvan Bekirov  ve görüşmeleri düzenleyen Yusuf Cemaledinov konuşma yaptılar. 

Kırım
Urkusta
Bunlara da bakın: