Ürdün’de bulunan Türk Şehit Mezarlığı içler acısı durumda

Güncel
qha muhabir
09 Mayıs 2022, 19:28
qha muhabir
09 Mayıs 2022, 19:28

Ürdün’ün Ma’an şehrine giden bir Youtuber, Türk Şehit Mezarlığı’nın son halini çektiği videoyu sosyal medya hesabından paylaştı. Şehit Mezarlığının açıldığını gören Berkoo isimli Youtuber, İngilizlerin “Osmanlı şehitliklerinde altınlar var” yalanlarına inanıp mezarlıkta çukur açan bir takım Arap kesimin olduğunu aktardı. Youtuber, Yunus Emre Enstitüsü’nden bilgi alarak geldiğini belirtti. Görüntüleri sosyal medya hesabından paylaşan Youtuber, “Ne yazık ki çok saygısız ve üzücü bir durum” ifadelerini kullandı.

Ürdün’ün başkenti Amman yakınlarında bulunan Ma’an şehrindeki Salt Türk Şehitliği, Osmanlı askerlerinin anısına yaşamaya devam ediyor. Birinci Cihan Harbi’nde İngilizlere karşı vatanlarını korumak için savaşan Osmanlı askerlerinin burada şehit düştüğü kaydediliyor.

Ancak, Salt Türk Mezarlığının karşısında korunmaya alınmamış Arap isyancılarla savaşan Osmanlı askerlerinin diğer şehitliği ise, içler acısı durumda.

İNGİLİZLERİN “OSMANLI MEZARLIĞINDA ALTINLAR VAR” YALANLARI

Berkoo isimli bir Youtuber, Ürdün’deki Türk Şehit Mezarlığı’nın son halini göstermek için sosyal medya hesabından bir video yayınladı. Ma’an şehrine giden Youtuber, Yunus Emre Enstitüsü’nden aldığı bilgiler doğrultusunda, Arap isyancılarla savaşan Osmanlı askerlerinin mezarlığını ziyaret etti. Osmanlı şehit mezarlığının son hali için üzüntü duyduğunu belirten Youtuber, orada yaşayan Arapların mezarlıkları açtıklarını dile getirdi. Youtuber videosunda,  İngilizlerin Osmanlı mezarlıklarında altın sakladığına yönelik yalanlarına inanan Arap kesimin mezarlıkları yağmalamak amacıyla açtıklarını anlattı.

TÜRK ŞEHİT MEZARLIĞI KORUNMAYA ALINMAMIŞ

Söz konusu görüntülerde, Türk şehitlerinin mezarlıklarının açıldığı ve içlerine çöp koyulduğu görülüyor. Mezarlıklarla ilgili incelemelerde bulunulduğunda ise, şehitlerin kemiklerinin hala var olduğu kaydediliyor.

Youtuber söz konusu görüntülerde, Osmanlı askerlerinin Arap isyancılara karşı savaştığı için mezarlıklarının korunmaya alınmadıklarını vurguladı. Berkoo isimli kullanıcı, İngilizlerin “Osmanlı askerleri mezarlıklarında altın saklıyor” yalanlarına inan Arap kesimin, mezarlıkları açmasını saygısızlık olarak nitelendirdi.