Ünlü Ukraynalı şarkıcı Kırım Tatarlarına şarkı ithaf etti

Haberler
Anife Bilal
27 Mayıs 2019, 11:42
Anife Bilal
27 Mayıs 2019, 11:42

Kırım Tatar halkının milli lideri, Ukrayna Cumhurbaşkanının Kırım Tatarlarından Sorumlu Yetkilisi Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, “Okean Elzı” (Elza’nın Okyanusu) adlı ünlü Ukraynalı grubun lideri Svyatoslav Vakarçuk ile birlikte  “Çalınan Kırım: Sürgün Tarihi” isimli sergisini ziyaret etti.

Kırım Tatar Sürgünü’nün 75. yıl dönümüne ithaf edilen “Çalınan Kırım: Sürgün Tarihi” isimli sergi, 18-26 Mayıs 2019 tarihleri arasında Kıyiv’deki Ukrayna Fuar Merkezinde (VDNH) düzenlendi.

Ukrayna Enformasyon Politika Bakan Yardımcısı Emine Ceppar, Facebook üzerinden yaptığı açıklamada, “Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu ve Svyatoslav Vakarçuk, ‘Çalınan Kırım: Sürgün Tarihi’ serginin son gününde ziyaret etti. VDNH’da Okean Elzı’nın konseri sırasında dayanışma sözlerini ve Svyatoslav’ın Kırım Tatarlarına ithaf ettiği şarkıyı duyduğumuz için çok mutlu olduk.” diye bildirdi.

Dün Ukrayna Fuar Merkezinde (VDNH) düzenlenen “Okyanus Susmuyor” isimli konseri sırasında konuşan Svyatoslav Vakarçuk, “Ukrainlerin ve Kırım Tatarlarının kaderleri çok benziyor. Bizi her zaman bir sınırlar içine sokmak istiyorlardı. Tarih boyunca kendimiz olmaya izin verilmiyordu. Orta Asya’ya sürgün edilen bu halka büyük saygı duyuyorum, onlar yine de ana vatanlarına geri döndü ve kültürlerini korumaya devam ediyorlar. Bugün maalesef Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da tarihin tekrarlandığını görüyoruz. İçtenlikle Kırım Tatarları ile Ukrainlerin birlik olmasını diliyorum. Bizler birlikte mutlaka kazanırız, ana vatanımıza geri döner ve güzel bir ülke inşa ederiz.” ifadelerini kullandı.

Açıklama sonrasında şarkıcı Vakarçuk sıradaki parçayı (Kolı Tebe Vajko Türkçesi: Zorlandığın Zaman) Kırım Tatarlarının özgürlük mücadelesine ithaf ettiğini belirtti.