Ünlü Ukrain sunucudan Kırım ve Kırım Tatarlarına destek

Haberler
Ömer Kaya
04 Nisan 2019, 13:32
Ömer Kaya
04 Nisan 2019, 13:32

Ukraynalı gazeteci Yanina Sokolova Kırım ve Kırım Tatarlarına destek amacıyla “Biz Kırım Dayanışmasıyız” flashmob etkinliğine katıldı.

YouTube kanalında canlı yayın yapan Yanina Sokolova “Kırım Tatarlarını desteklediğimi belirtmek istiyorum. 27 ve 28 Mart tarihlerinde gerçekleşen olaylardan bahsetmek istiyorum. İşgal altındaki Kırım’da 23 Kırım Tatarı, aktivist tutuklanarak Rusya’ya sevk edildi. Rus makinenin acımasızlığını hisseden 23 vatandaşımız, 23 Kırım Tatarı, 23 kahraman size sesleniyorum. Sizi destekliyorum. Bizler kocaman bir Ukraynalı aileyiz, biz sizi hiçbir zaman bırakmayız. Ben bir gazeteci, bir vatandaş olarak Kırım Tatarlarının evde olmalarını, Kırım’ın Ukrayna’ya dönmesi için elimden geleni yapacağım” ifadelerini kullandı.

Ayrıca, gazeteci bütün faaliyetlerinin, Kırım ve Kırım Tatar halkıyla birlikte olacağını belirterek, Kırım’ın geri alınmasının mutlaka gerçekleşeceğini de sözlerine ekledi. Ayrıca gazeteci Yanina Sokolova, yayınında “Kırım Tatarlarını destekliyorum!- bu ifadenin sosyal medyada ve YouTube kanallarınızda kullanılmasını istiyorum” dedi.

KrımSOS teşkilatı Facebook sosyal ağında, Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da dün düzenlenen toplu baskın sırasında alıkonulan ve daha sonra tutuklanan Kırım Tatarlarına destek vermek amacıyla “Biz Kırım Dayanışmasıyız” (Stand With Crimean Solidarity) adlı flashmob eylemini başlatmıştı.

İŞGALCİLERDEN ONLARCA KIRIM TATAR EVİNE BASKIN

Rus işgali altında bulunan Kırım’da 3 bölgede işgalci güçlerin en az 25 Kırım Tatarının evine baskın düzenlediği bildirilmişti.

Baskınlar sırasında avukatların olay yerinde bulunmasına izin verilmezken, evlerinde arama yapılan Kırım Tatarlarını desteklemek için gelen birkaç kişinin de işgalcilerce gözaltına alındığı öğrenildi.

Aramalardan sonra 20 Kırım Tatarının alıkonularak FSB ofisine götürüldü. Aramalar sırasında evde olmayan dört Kırım Tatarı; Edem Yayaçikov, Vladlen Abdulkadırov, Osman Arifmemetov ve Remzi Bekirov’u bulmak için işgalci güçler bir mahalleyi çevirmeye almıştı ve ev sahiplerinin bulunmadığı evlere kapıları kırarak girmişlerdi.

İşgalciler gözaltına alınan Kırım Tatarlarını “Rusya’da terör örgütü olarak tanınan bir örgütün faaliyetlerini organize etmek veya örgütün faaliyetlerine katılmakla” suçluyor.

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’ın sözde Kievskiy Bölge Mahkemesi dün ve bugün yapılan duruşmalarda 23 Kırım Tatarı hakkında tutuklama kararı aldı.