Ünlü Ukrain şairin eseri Kırım Tatarca sahnelenecek

15 Temmuz 2020, 14:00

Kırım Tatar yönetmen ve oyuncu Ahtem Seytablayev, Ukrain şair Lesya Ukrainaka’nın Lisova Pisnya (Orman Türküsü) eserinin, Kırım Tatarca sahneleneceğini duyurdu. Eser, Kırım Tatarcaya merhum şair ve yazar Yunus Kandım tarafından çevrilmişti.

Gösterinin daha önce 2003 yılında Akmescit’te yapıldığını ifade eden Seytablayev, “Şimdi ise gösteri yeni bir formatta yapılacak. Gösteride Lesya Ukrainka’nın bu efsanevi eserini yeni bir taraftan göstermek istiyoruz. Bu Kırım Tatar ve Ukrain kültürlerinin birleştirilmesi olacaktır.” dedi.

SEÇMELER YAKIN ZAMANDA OLACAK

Yönetmen, Orman Türküsü gösterisinin Kırım Tatarca yapılacağını ve performans sırasında hem Kırım Tatar hem de Ukrain müziklerine dayalı doğaçlamalar kullanılacağını aktardı. Ayrıca, projenin yapımcısı Yuliya Sinkeviç, maddi desteğin Ukrayna Kültür Vakfı tarafından sağlanacağını bildirdi. Bununla birlikte, yakın zamanda tiyatro oyununun baş rolleri için seçmeler yapılacağı duyuruldu.

AHTEM SEYTABLAYEV KİMDİR?

Kırım Tatar yönetmen Ahtem Seytablayev Kaytarma, Başkasının Duası, Kiborglar, Zahar Berkut ve diğer filmlerin yönetmenliğini yaptı. Ayrıca, Seytablayev’in 25’ten fazla film ve dizide de oyuncu olarak rol aldığı biliniyor. 23 Temmuz 2019 tarihinde Seytablayev Avrupa Film Akademisinin üyesi oldu.

AHTEM SEYTABLAYEV
ORMAN TÜRKÜSÜ
Bunlara da bakın: